Kenyenii au triumfat şi în acest an la Maratonul Internaţional Cluj! Peste 8000 de participanţi din 30 de ţări au luat startul la ediţia a 8-a!

Cea de-a 8-a ediţie a Wizz Air Cluj-Napoca Marathon a reunit duminică, 15 aprilie, la linia de start pete 8000 de concurenţi din 30 de ţări, iar atleţii din Kenya au triumfat şi în acest an la principalele probe.

Startul maratonului s-a dat la ora 9.00, iar câştigătorul a trecut linia de sosire după o oră şi 2:31:34, atletul kenyan Kiplagat Tuei Hosea, urmat de Ştefan Daniel Lupu, cu 2:31:40 şi ucraineanul Serhii Popov, cu 2:35:42.

Un clujean a alergat tot traseul cu un cărucior în care stătea copilul său.

Semimaratonul de 21 de kilometri la masculin a fost câştigat de kenyanul Benard Muinde Matheka, cu un timp de 1:09:55.5, urmat de compatriotul său, Mark Kipchumba Rotich, cu un timp de 1:10:23.5, iar locul trei a fost adjudecat de Daniel Scrob, cu un timp de 1:14:21.0.

Deputatul independent Adrian Dohotaru s-a clasat pe locul 8 în proba de semimaraton masculin, cu un timp de 1:23:27.9, iar managerul Universităţii Cluj, Ioan Ovidiu Sabău, a terminat cursa pe locul 137, cu un timp de 1:42:07.7.

Adrian Dohotaru, deputat în Parlamentul României, a alergat pentru Parcul de Est.
Ioan Ovidiu Sabău a trecut linia de finish la semimaratonul de 21 km.

La semimaraton feminin, pe primul loc s-a clasat atleta kenyană Yunes Moraa Onyancha, cu un timp de 1:19:25.8, urmată de atleta maghiară Csilla Pap (1:24:58.3) şi Ionela Viorica Dobrita (1:28:17.1).

Proba de maraton ştafeta a fost câştigată de echipa Tempo, cu 2:22:49.0, urmată de echipa Flash (2:26:03.0) şi Viteza din Mediaş (2:28:21.3).

Ştafeta feminină a fot câştigată de Melcii Veseli, cu un timp de 3:10:19.5, urmaţi de Happy Girls (3:21:52.9) şi Animed (3:41:26.5).

Proba de ştafeta mixt a fost câştigată de Rupicapra Team, cu un timp de 2:52:01.3, urmaţi de echipa Nick, Vio Și San Montan (2:53:39.6) şi Spartanii Din Ardeal (2:57:23.1).

Traseul evenimentului: maraton, semimaraton, maraton tafeta

Start: Cluj Arena – Splaiul Independentei – str Uzinei electrice – Aleea Stadion – str G.Cosbuc – str Motilor – – str Gh.Sincai – str Napoca – str. Universitatii – str M. Kogalniceanu – str. Baba Novac – str. I.C. Bratianu – str Universitatii – bd Eroilor- str Baba Novac – str. I. Maniu – Piata Unirii – str Napoca – str Gh Sincai – str Motilor – str Cosbuc – str Cardinal I.Hosu – str E. Isac – str Memorandumului- str 21 Decembrie – intoarcere la Prefectura – str 21 Decembrie – str Regele Ferdinand – str G. Baritiu- str. Cardinal I. Hosu – str G. Cosbuc – Parc Central – str G Cosbuc – Splaiul Independentei – intoarcere la Opera maghiara – Splaiul Independentei – Pod Napoca- str 1 Decembrie 1918- intoarcere- str 1 Decembrie 1918 – Pod Garibaldi – Splaiul Independentei – Parcul Iuliu Hatieganu – Splaiul Independentei – Pod Garibaldi – str 1 Decembrie – Pod Napoca – Splaiul Independentei – Cluj Arena . Sosire