Lemnaru – din nou decisiv. Veselovsky – providenţial! “U” Cluj – Astra Giurgiu 1-0

Universitatea Cluj a dat peste cap toate calculele hârtiei şi a reuşit să se impună, vineri seara, în faţa vice-liderului Astra Giurgiu, scor 1-0, într-o partidă care a contat pentru etapa a 21-a a Ligii I. În urma acestui succes, “studenţii” acumulează 20 de puncte şi mai urcă un loc în clasament (16).

Valentin Lemnaru, golgeterul de 3 puncte al Universităţii, a fost din nou decisiv pentru “alb-negri”. După un început în forţă al oaspeţilor, “studenţii” clujeni au trecut la conducere la prima acţiune ofensivă a meciului. Tânărul Lorand Kovacs îl serveşte excelent pe cel poreclit “Lemnu” cu o pasă filtrantă în minutul 9, iar golgeterul Clujului nu ratează şi îl învinge pe Dani Coman cu un şut la colţul lung. 1-0!

vali lemnaru u cluj

Până la pauză, Astra Giurgiu, cu cel mai bun atac din Liga I, având 48 de goluri în 20 de etape, nu a reuşit să-şi creeze prea multe situaţii clare de a marca, iar defensiva clujenilor a reuşit să închidă cu brio toate culoarele spre poarta lui Veselovsky.

Repriza secundă nu aduce nici o schimbare pe tabelă. Astra a dictat posesia jocului forţând egalarea, dar Universitatea s-a apărat organizat şi a rezistat eroic şarjelor ofensive destul de timide ale giurgiuvenilor. Rând pe rând, De Amorim (54), Alibec (78), Youssef (79) şi Budescu cu un şut de la 20 de metri din lovitură liberă (80) îl evidenţiază pe portarul Robert Veselovsky, care a menţinut poarta intactă până la final.

Partida se încheie cu patru minute de prelungire agonizante pentru fanii Universităţii, dar defensiva alb-negrilor reuşeşte să reziste admirabil ultimelor atacuri ale Astrei şi îşi trece în cont a 5-a victorie în Liga 1, victorie care le oferă băieţilor lui Mihai Teja speranţe pentru rămânerea pe prima scenă a fotbalului românesc.

“Şepcile roşii” se deplasează în următoarea etapă la Chiajna, unde vor întâlni echipa din localitate. Meciul este programat pe 8 martie 2014.

“U” Cluj: Veselovsky – Ciupe, Abrudan, Ninu, Târnăcop – Bucşă, Cristocea, Kovacs, Boutadjine – Borza, Lemnaru

Rezerve: Niculescu, Neag, Gercaliu, Takacs, Calcan, A. Lungu, Machado

Antrenor: Mihai Teja

Astra Giurgiu: Coman – Măţel, Papp, Youssef, Junior Morais – Seidu Yahaya, Vincent Laban, Enache, Budescu – De Amorim, Yazalde

Rezerve: Silviu Lung jr., Găman, Cristescu, Takayuki, Denis Alibec, L. Iorga, Karim Yoda

Antrenor: Daniel Isăilă

Arbitru principal: Cristian Balaj
Asistenţi: O. Artene, M. Grigoriu