Liga 3: Sănătatea Cluj a învins Oșorheiul în minutul 90

Divizionara a treia Sănătatea Cluj a învins, la limită, formația CS Oșorhei, cu scorul de 2-1, într-o partidă care a contat pentru etapa a XX-a a Ligii III-a, desfăsurață, vineri, în Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”.

Sănătatea a deschis scorul prin juniorul Adrian Lupu în minutul 21, acesta fiind și scorul pauzei. În partea a doua, bihorenii au reușit să restabilească egalitatea prin tânărul jucător Costea, intrat la pauză, care a șutat plasat din interiorul careului (75).

sanatatea cluj - cs osorhei 17.04.2015 babes

În timp ce meciul se îndrepta spre un rezultat de egalitate, “decarul” Alexandru Gașpar a fost scăpat din marcaj de defensiva bihorenilor în ultimul minut de joc, a pătruns în careu și a trimis un lob de efect peste portarul advers care s-a dus direct în plasă (2-1), gol care a dat tonul petrecerii în vestiarul Sănătății.

Înaintea acestei partide, “virușii verzi” ocupau ultima poziție în clasamentul Ligii a 3-a, Seria 5, cu 9 puncte, iar bihorenii pe locul 7, cu 27 de puncte. În urma acestui succes, clujenii au predat “lanterna roșie” formației Unirea Dej.

Sănătatea va juca etapa viitoare pe terenul formației Metalurgistul Cugir, sâmbătă, 25 aprilie, ora 17:00.

Alte rezultate din etapa 20 a Ligii a 3-a, seria 5

Metalurgistul Cugir – FC Zalău 2-1
Ispas (35), Avramescu (90+4 – pen.) / Kuku (67)

FCM Avântul Reghin – FCM Baia Mare 0-2
Vasile Pop (12), R. Lupu (31)

Unirea Dej – CS Iernut 0-0

CSC Sânmartin – Unirea Jucu 2-1
Jurca (48), G. Bogdan (67) / Mândruşcă (50)

CSM Sighetu Marmaţiei – Industria Galda* (se dispută astăzi de la ora 17:00)

FC Gloria Progresul – FC Arieşul 1907 Turda* (se dispută astăzi de la ora 17:00)