LIVE-TEXT. CFR – „U” Cluj 1-2. Victorie istorică pentru „şepcile roşii” în faţa rivalei

CFR şi Universitatea Cluj se întâlnesc în această seara, pe arena Dr. Constantin Radulescu, în traditionalul derby local, partidă care încheie etapa a XXIV-a a Ligii I.

Meciul este programat să înceapă la ora 21:00, iar meciul este transmis de Digisport şi în format live-text pe eClujeanul.ro.

Suporterii Universităţii au refuzat sectorul rezervat galeriei oaspete şi au ocupat o parte din tribuna a 2-a. Aceştia sunt în număr de 5000 de fani. Galeria echipei gazdă este în număr de 500.

Codul galben de ploaie şi vânt au lăsat lumea în faţa televizoarelor, la ora acestei partide asistă mai puţin de 8000 de spectatori.

Organizatorii clubului gazdă au anunţat că pentru această partidă s-au vândut 8000 de bilete.

A început meciul.

Prima lovitură liberă a meciului aparţine Universităţii, Târnăcop centreaza in careu, dar defensiva feroviarilor respinge (3).

Situaţie bună pentru CFR. Negruţ intră în careu, dar şutul său trece alături (8).

GOOOOOL „U” Cluj. Valentin Lemnaru deschide scorul în minutul 15, după ce îl învinge pe Felgueiras cu un şut la colţul lung. 0-1 şi galeria „studenţilor” explodează!

GOOOOL CFR. Replica feroviarilor vine la trei minute de la deschiderea scorului. Ogbu egalează cu o lovitură de cap şi restabileşte egalitatea (18).

Şut periculos al lui Rui Pedro de la marginea careului, respins cu dificultate de Veselovsky în corner (35).

Primul cartonaş galben al meciului a fost văzut de Dan Bucşă pentru o tragere de tricou asupra lui Rui Pedro (38).

Un corner executat de Calcan în careu ar fi putut să-i aducă pe „studenţi” în avantaj la pauză, dar lovitură de cap a lui Ninu este respinsă cu dificultate de Felgueiras (43).

PAUZĂ pe arena „Dr. Constantin Rădulescu”. Cele două formaţii intră la cabine cu scorul de 1-1. O primă repriză echilibrată, în care ambele formaţii au arătat un fotbal bun.

Începe repriza secundă.

Prima schimbare a meciulu: Florin Costea a intrat în locul lui Robert Maah.

Universitatea mult mai ofensivă în primele minute ale reprizei a doua, ocaziile importante întârzie să apară. (59)

Al doilea cartonaş galben al meciului îl vede Cadu pentru un fault asupra lui Lemnaru (61).

GOOOOL „U” Cluj. Lovitura liberă executată de Raul Ciupe se duce direct în plasa porţii lui Felgueiras şi „studenţii”preiau conducerea pe tabelă (64).

Schimbare la „U”. Calcan i-a lăsat locul lui Kovacs (65)

Schimbare la CFR: Gregory Tade a intrat în locul lui Gabionetta (68)

Schimbare la „U”. Iese Lemnaru şi intră Machado (75)

Schimbare la CFR. Iese Negruţ şi intra Chanturia (75)

Gazdele au o ocazie importantă de egalare. Ogbu reia cu capul din 6 metri, dar bara îl salvează pe Veselovsky (76)

Ogbu reia din cădere de la marginerea careului, dar mingea trece alături (80)

Se înmulţesc ocaziile la poarta lui Veselovsky, dar slovacul blochează din nou şutul anemic a lui Ogbu (82)

Intrăm în ultimele 5 minute ale partidei şi defensiva Universităţii rezistă cu brio atacurilor timide ale feroviarilor.

Schimbare la „U” Cluj. Iese Andrei Lungu şi intră Rares Takas (86)

Lovitură liberă periculoasă de la 20 de metri pentru CFR, dar Ionuţ Rada şutează pe lângă poartă (89)

Cartonaş galben văzut de Chanturia pentru simulare (90)

Meciul se încheie şi Universitatea Cluj obţine o victorie istorică în faţă rivalei CFR, rezultat care îi aduce 24 de puncte în clasament şi trece peste linia retrogradării.

DSCN6027

CFR Cluj: Felgueiras – Maftei, Cadu, I. Rada, Camora – Monroy, Rui Pedro – Maah, Negruţ, Gabionetta – Ogbu

Rezerve: Mincă, Lopes, D. Djokovici, Chanturia, Ammari, Fl. Costea, Tade

Antrenor: Vasile Miriuţă

U Cluj: Veselovsky – Ciupe, Ninu, Abrudan, Gercaliu – Bucşa, Lungu – Boutadjine, Calcan, Tîrnăcop – Lemnaru

Rezerve: V. Niculescu, Szilagyi, Martac, Takacs, M. Nicu, G. Machado

Antrenor: Mihai Teja

Arbitru principal: Ovidiu Haţegan

Asistenţi: A. Oniţa, M. Grigoriu

Cartonaşe galbene: Bucşă (38), Cadu (63), Chanturia (90)