Loredana Ohâi a câștigat medalia de aur la Openul European de Judo de la Sofia

Capitala Bulgariei, Sofia, a găzduit în weekendul 29-31 ianuarie primul Open European de Judo din anul Olimpic, competiție la care au participat aproximativ 500 de sportivi din 58 de țări, iar secția de judo a Clubului Sportiv Universitatea Cluj a fost reprezentată de sportivii Loredana Ohâi, Monica Ungureanu și Ionuț Vasian.

loredana ohai judo

Judoka Loredana Ohâi a cucerit aurul categoriei 57 de kg după ce a trecut în semifinale de Timna Nelson Levy, din Israel și în finale de bulgăroaica Ivelina Ilieva.

Monica Ungureanu s-a clasat pe locul cinci, judoka universitară ratând podiumul categoriei 48 de kg, după ce a pierdut în fața rusoaicei Kristina Rumyant Seva.

Clujul a fost reprezentat și la masculin la categoria 90 de kg, de sportivul Ionuț Vasian care a reușit clasarea pe locul VII.

Pentru Loredana Ohâi (categoria 57 kg) și Monica Ungureanu (categoria 48 kg) urmează Grand Slam-ul de la Paris de la sfârșitul acestei săptămâni, 6-7 februarie 2016.