Marius Copil îl învinge pe Nielsen şi aduce primul punct României în confruntarea cu Danemarca

Primul meci în cadrul primului tur al grupei I euro-africane de Cupa Davis a adus primul punct României în faţa Danermarcei, graţie victoriei obţinute de Marius Copil împotriva lui Frederik Nielsen.

Marius Copil vs Frederik Nielsen 3-0 (6-3 / 7-6 / 6-4)

Copil s-a impus în primul set cu scorul de 6-3, reuşind să câştige două break-uri printr-un AS, la scorul de 2-1 şi 5-3. Setul al doilea a fost extrem de disputat, ajungându-se până-n tie-break, acolo unde românul a avut nervii mai tari şi s-a impus cu scorul de 7-5, după un joc „de-a şoarecele şi pisica” în care cei doi jucători au întors rezultatul în repetate rânduri.

Marius Copil începe mai prost setul al treilea şi se vede condus după primele două ghem-uri, reduce din diferenţă în ghemul al treilea, dar Nielsen măreşte din nou diferenţa la două puncte (3-1). Urmează un moment foarte bun al jocului pentru român, care revine în meci şi întoarce rezultatul, 4-3 în ghem-ul şapte. Replică foarte bună a lui Frederik Nielsen, care reuşeşte primul AS al meciului (4-4).

Copil obţine primul punct al României în duelul cu Danemarca printr-un AS, al patrulea al său în această partidă.