Meci interzis cardiacilor! „U” Mobitelco a câştigat dramatic meciul 4 cu CSU Sibiu

WP_20140503_018-h600Aşa cum se întâmplă la fiecare întâlnire din clasicul derby al Ardealului din Liga Naţională, partida din această seară dintre „U” BT Mobitelco şi CSU Sibiu a avut de toate, dramatism, spectacol şi multă încrâncenare de ambele părţi. La final, victoria le-a aparţinut clujenilor, care s-au impus în prelungirile partidei, iar semifinalista se va decide în meciul devisiv de la Sibiu.

Primul sfert a fost unul echilibrat, câştigat de sibieni cu 24-20, însă al doilea a fost adjudecat de elevii lui Miodrag Perisic mult mai categoric, stabilind scorul pauzei la o diferenţă de 14 puncte (39-53).

Sferturile 3 şi 4 au fost extrem de captivante şi dramatice. Clujenii au recuperat un avantaj de 16 puncte, iar cu un minut înainte de finalul ultmului act au trecut la conducere pe tabelă (76-75). Sibiul a reuşit o lovitură de 3 puncte prin Johnson, însă gazdele nu au renunţat la luptă şi au recuperat din nou, având chiar şansa victoriei. Sparks a transformat o lovitură liberă din două şi a trimis meciul în prelungiri, la scorul de 79-79.

Prelungirile s-au scurs agonizant în Sala Sporturilor „Horia Demian”, baschetbaliştii clujeni au fost mai lucizi şi au impus ritmul, reuşind să se distanţeze pe tabelă (86-79, când mai erau 2:23 din meci). Finalul nu a fost lipsit de emoţii şi dramatism, cu 1:30 rămase din meci tabela arăta 90-86, oaspeţii au revenit până la 89, însă gazdele au reuşit să-şi asigure avantajul şi să se impună. Astfel, vor juca pe 7 mai meciul decisiv pentru un loc în semifinalele Ligii Naţionale, în Sala Transilvania din Sibiu.

Jucătorii de la CSU Sibiu au luat foc la un fault neacordat asupra lui Calotă în ultimele 2 secunde din prelungiri, năpustiindu-se asupra brigăzii de arbitri, fiind cu greu opriţi de oamenii de ordine.

Fanii sibieni au strigat „Hoţii, hoţii” la finalul meciului, îndreptându-şi criticile spre conducerea tehnică a lui „U” Mobitelco şi spre brigada de arbitri condusă de Marius Ciulin.

Cel mai bun marcator pentru „U” Mobitelco a fost Ivan Kuburovic (21 de puncte), urmat de Hargrove (13), Baciu (12), Medvedj (10), Silvăşan, Lalovic şi Sparks câte 9 puncte şi Cuic 7 puncte.

De la Sibiu, Brandon Johnson a fost cel mai bun marcator, cu 17 puncte, fiind urmat de Lee 15 (12 rec.), Calota 15, Bojovic 15, Ceskovic 9 (10 p.d.), Nelson 8, Austin 5, Craciun 5.

„S-a repetat primul meci de la Sibiu, când ne-au bătut ei în prelungiri, astăzi am câştigat noi. Îmi pare rău că suporterii sibienii nu ştiu să piardă, dar la Sibiu nu a spus nimeni nimic. Am început foarte slab, am fost puţini obosiţi după meciul de ieri, dar când am văzut că s-au desprins la 16 puncte am schimbat tactica, am încercat să rupem jocul şi ne-a mers foarte bine capcanele. Astăzi am câştigat pe loviturile de trei, unde ne-a venit şi noi rândul să excelăm”, a fost concluzia antrenorului de la „U” Mobitelco, Dorin Pintea.

„Nu ştiu cine este favorit la Sibiu, poate cine a fost favorit în ultimele 5 minute la final. Este foarte greu acum, cine se va recupera mai bine va câştiga şi va merge mai departe. Tensiunea este pe elevii noştri pentru că jucăm acasă şi ei sunt obişnuiţi cu tensiunea şi trebuie să dăm totul pe teren. Eu sunt mândru de cum am jucat până acum. Asta este cea mai ieftină echipă din ligă, suntem uniţi, avem o echipă unită”, a declarat tehnicianul Miodrag Perisic.