Monica Niculescu, învinsă de Andrea Petkovic și Germania câștigă cu 3-1 confruntarea cu România din play-off-ul Grupei Mondiale! România, retrogradată în a doua grupă din FED Cup!

Căpitanul nejucător al României, Alina Tecșor, a decis imediat după înfrângerea suferită de Simona Halep cu Kerber să o înlocuiască pe Irina Begu cu Monica Niculescu (31 WTA), a doua rachetă a României, pentru meciul cu Andrea Petkovic (30 WTA), în a doua partidă a zilei de duminică din Fed Cup. După un prim set câștigat la zero de româncă, Petkovic s-a impus în următoarele două și a adus Germaniei punctul decisiv în play-off-ul Grupei Mondiale, care le asigură nemțoaicelor prezența în prima grupă mondială din Fed Cup și în sezonul viitor.

monica niculescu fed cup cluj 2016

Niculescu a reușit un prim set senzațional în fața rachetei a doua a Germaniei, pe care l-a câștigat cu un sec 6-0, dar în setul secund românca a căzut total și nu s-a mai regăsit în joc. Petkovic a avut 4-1 la un moment și părea că se îndreaptă spre victorie în setul doi, dar Niculescu a reușit o revenire de senzație și a egalat incredibil la 4-4. Jucătoarea Germaniei a preluat din nou conducerea în setul secund (4-5), dar Monica a întors soarta jocului  și a egalat iarăși la 5-5. Românca a fost la două puncte de break-ul decisiv pentru victoria meciului, ajungând până la 40-15, dar Petkovic a profitat de greșelile Monicăi și a restabilit egalitatea în game (40-40), ducând meciul în tie-break, unde sârboaica a câștigat cu scorul de 7-1.

A urmat setul decisiv în care cele două jucătoare au mers din break în break pe serviciul adversarei. Petkovic a câștigat primul game, Monica a egalat, sârboaica a preluat din nou conducerea, iar românca a făcut din nou break-ul și a dus scorul la 2-2. În game-ul cinci al setului trei, Petkovic a realizat din nou un break și scorul a devenit 2-3, Niculescu a câștigat următorul game la zero (40-0) și egalează situația pe tabelă la 3-3. Sârboaica a scos un nou break și a preluat conducerea la 4-3, iar de atunci nu a mai cedat și s-a impus și în game-ul șapte (5-3).

Andrea Petkovic a câștigat și ultimul game și a dus scorul la 6-3 în setul decisiv, iar Germania își asigură prezența și anul viitor în primele 8 echipe ale lumii în ierarhia tenisului feminin din Fed Cup, în timp ce „tricolorele” retrogradează în a doua Grupă Mondială.

Scor final Monica Niculescu – Andrea Petkovic 6-0 / 6-7(1) / 3-6.

Urmează și meciul de dublu dintre Irina Begu/Alexandra Dulgheru și Annika Beck/Julia Goerges.