Naționala de baschet feminin a învins Israelul în preliminariile pentru CE 2017

Echipa națională de baschet feminin a României a învins miercuri seară, la Tel Aviv, cu scorul de 78-77, reprezentativa Israelului, în Grupa H a preliminariilor pentru Campionatul European din 2017.

nationala baschet femin romania-w800-h600

„Personal, cred că apărarea din primele două sferturi ne-a făcut să suferim mult. Am primit 42 puncte până la pauză şi cred că este aproape imposibil să câştigi un meci în acest fel. În următoarele două sferturi am început să fim mai dure în apărare şi acest lucru s-a văzut în joc şi ne-a adus victoria!”, a declarat cea mai bună jucătoare a României, Claudia Pop.

România: Claudia Pop 19 puncte, 8 recuperări, 2 pase decisive, Sonia Ursu, Annemarie Părău 12 p, 3 rec, 7 pd, Gabriela Irimia 11 p, 4 rec, 1 pd, Anca Şipoş, Florina Paşcalău 14 p, 6 rec, Alina Crăciun, Adina Stoiedin 5 p, 7 rec, Ancuţa Stoenescu 2 pd, Gabriela Mărginean 17 p, 6 rec, 3 pd, Ana Ferariu.

Prin succesul din Tel Aviv, elevele lui Miroslav Popov au luat o opţiune importantă pentru clasarea pe locul secund în Grupa H, în contextul în care Turcia e favorită la prima poziţie. România ocupă primul loc, cu 4 puncte din două meciuri, urmată de Turcia, 2 (1 meci), Israel, 2 puncte (2 meciuri) şi Bosnia 1 punct (1 meci). Tricolorele vor disputa următorul meci acasă, cu Turcia, pe 20 februarie. Turneul final al Campionatului European din 2017 va avea loc în Cehia.