Naţionala României a câştigat amicalul cu Belgia!

Naționala de fotbal a Româniai a învins Belgia într-o partidă amicală disputată pe Arena Naţională, scor 2-1.

Selecționerul Victor Pițurcă a trimis în teren în prima repriză o echipă tânără, care a fost dominată uşor de belgieni. Oaspeţii au fost mult mai prezenţi în joc, mai periculoşi au reuşit deschiderea scorului în minutul 23, graţie reuşitei lui Benteke. România a egalat rapid, în minutul 32, prin șutul perfect a lui Maxim.

În repriza secundă, Pițurcă a aruncat în luptă jucătorii care în mod normal sunt titulari, iar România a arătat diferit. Au apărut atacurile, ofensiva naţionalei arăta mult mai bine și implicit au apărut şi ocaziile la poarta belgienilor. Golul victoriei a fost reuşit de Gabi Torje în urma unui penalty acordat pentru un henţ în careu. Tricolorii au trăit însă periculos finalul de partidă. Atacantul belgienilor, Lukaku, a ratat cel puțin trei ocazii uriașe de a marca. În final România a reușit să țină de rezultat și să obțină o victorie importantă pentru moralul echipei.