“U” Cluj încheie turul campionatului cu o victorie categorică cu Mintiu-Gherlii – 8-0! Fanii au sărbătorit victoria pe teren alături de echipă!

Universitatea Cluj a încheiat turul ligii a patra cu o victorie categorică obţinută sâmbătă, 26 noiembrie, pe Cluj Arena, scor 8-0 (4-0), împotriva formaţiei Vulturul Mintiu-Gherlii şi încheie anul pe prima poziţie.

u-cluj

“Studenţii” pregătiţi de Marius Popescu au deschis scorul prin Darius Hîmpea în minutul 5, dupā care Andrei Iuliu Haţiegan a majorat diferenţa în minutul 8.

“U” a mai marcat de două ori până la pauză, în minutele 37 şi 44, prin Lemac şi Haţiegan.

În repriza a doua şi-au trecut numele pe lista marcatorilor Haţiegan (’46), Lemac (’69, ’70), ultimul reuşind un “hattrick”, iar Cristian Kilin a încheiat recitalul de goluri în minutul 83.

Emil Boc şi-a făcut apariţia pe Cluj Arena în repriza a doua, alături de directorul Ovidiu Cîmpean.

Galeria Universităţii Cluj a coborât din peluza tradiţională a “Şepcilor roşii” la nivelul inferior al stadionului şi a continuat să îşi încurajeze favoriţii. “Sărbătorim anul 97, păstrând tradiţia prin fapte!”, este mesajul afişat de fani pe un banner.

La finalul meciului, fanii au coborât pe teren şi au sărbătorit victoria alături de echipă.

img_20161126_155521

Iata primul “11” pe care antrenorul Marius Popescu l-a aliniat astazi:

Man – Fizesan, Abrudan, Morar, Manu – Giurgiu (C), Pasca – Bercea, Hatiegan, Himpea – Lemac

Au mai intrat Pintea, Kilin , Irimie şi Solovăstru.

Spectatori: 800

“U” Cluj a încheiat turul campionatului pe prima poziţie a clasamentului, cu 40 de puncte.