Olimpia Cluj, calificată în optimile UEFA Women Champions League!

Fetele de la Olimpia Cluj s-au calificat în premieră în optimile Champions League, fără vedetele Cosmina Duşa şi Raluca Sârghe, transferate în Turcia.

foto – citynews.ro

După 1-1 obţinut la Cluj, în prima manşă, cu formaţia austriacă Neulengbach, elevele lui Mirel Albon au obţinut biletul spre optimile competiţiei în Austria. Deşi au fost conduse după reuşita braziliancăi Giovana (30), clujencele au revenit prin Alexandra Lunca (81) , care a trimis meciul în prelungiri, acolo unde aceeaşi jucătoare a Olimpiei a mai înscris o dată în prima repriză de prelungiri.

Austriecele au egalat la 2-2 în minutul 108, dar în zadar, Olimpia Cluj Universitatea Tehnică Cluj-Napoca a obţinut biletele spre o calificare istorică în optimile celei mai importante competiţii inter-cluburi la fotbal feminin.

În optimi, Olimpia le vor întâlni pe italiencele de la ASD Torres CF, care au trecut de Apollon Limasol, cu scorul general de 6-3.