Olimpiada “Meşteşuguri Artistice Tradiţionale” și-a desemnat câștigătorii din acest an

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale (C.J.C.P.C.T.) Cluj, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Cluj și Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca, a derulat la finele săptămânii trecute Olimpiada “Meșteșuguri Artistice Tradiționale”, competiție școlară organizată anual.

Astfel, sălile Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca au răsunat de entuziasmul celor peste 90 de participanți, elevi de la 26 de şcoli din Cluj-Napoca şi din judeţ: Liceul Teoretic ,,Nicolae Bălcescu”, Liceul Teoretic “Avram Iancu”, Clubul Copiilor Dej, Clubul Copiilor Gherla, Clubul Copiilor Huedin, Liceul Teoretic “Octavian Goga” Huedin, Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu”, Colegiul Național Pedagogic “Gh. Lazăr”, Școala Gimnazială “Ioan Bob”, Liceul de Arte Vizuale “Romulus Ladea”, Seminarul Teologic Ortodox, Școala Gimnazială “Kos Karoly” Izvoru Crișului, Școala Specială CRDEII, Școala Gimnazială “Alexandru Vaida Voevod”, Școala Gimnazială Cășeiu – Rugășești, Liceul cu Program Sportiv Cluj-Napoca, Liceul Teoretic “Lucian Blaga” Cluj-Napoca, Liceul Teoretic “Gh. Șincai” Cluj-Napoca, Școala Gimnazială “Ion Creangă” Cluj-Napoca, Școala Gimnazială Măguri-Răcătău, Școala Gimnazială Măguri-Bogdănești, Școala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, Școala Gimnazială „Avram Iancu” Dej, Școala Gimnazială Mintiu Gherlii, Liceul Tehnologic „Henri Coandă” Dej, Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Dej.

Micii meșteșugari și-au arătat măiestria în cadrul secțiunilor prelucrare – decorare lemn, pictură icoane pe sticlă, realizare podoabe din mărgele, țesut, cusut, realizare elemente de port popular, încondeiat ouă, împletituri, măști, ceramică, artă pictură naivă.

Selecția a fost realizată de un juriu de specialitate compus din: insp. Beniamin Chira de la Inspectoratul Școlar Județean Cluj, prof. univ. dr. Marcel Muntean de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a “Universității Babeș-Bolyai”, dr. Tudor Sălăgean, managerul Muzeului Etnografic al Transilvaniei și Viorica Ciobanu, președintele Asociației Meșterilor Populari Clujeni.
Juriul a acordat următoarele premii:

ICOANE PE STICLĂ

Categoria clasele I-IV

Premiul I – Hideg Sofia – Seminarul Teologic Ortodox
Premiul II – Pintea Celia – Liceul Teoretic ,,Nicolae Bălcescu”
Premiul III- Bura Alexandra – Liceul Teoretic ,,Nicolae Bălcescu”
Mențiune – Sigartău Mara, Santa Alexandru – Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu”

Categoria clasele V-VIII

Premiul I – Raza Serafim – Școala Gimnazială ,,Ioan Bob”
Premiul II – Roșu David – Seminarul Teologic Ortodox
Premiul III – Chira Florin – Școala Gimnazială CRDEII
Baicu Alesia-Școala Gimnazială „Ion Creangă” Cluj-Napoca
Mențiune – Suătean Ovidiu și Bota Andrei- Seminarul Teologic Ortodox, Gherghișan Mihaela și Pop Alexia – Liceul Teoretic ,,Nicolae Bălcescu”, Boca Emilia – Lic. Program Sportiv Cluj-Napoca, Crișan Alexandra și Sotan Daria – Școala Gimnazială „Ion Creangă” Cluj-Napoca, Ilea Alesia – Lic.Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca, Hodiș Alexandra și Szalontai Paula -Școala Gimnazială Mintiu Gherlii

Categoria clasele IX-XII

Premiul I- Moldovan Anda – Colegiul Național Pedagogic ,,Gh. Lazăr”
Pintea Georgiana – Seminarul Teologic Ortodox

PICTURĂ NAIVĂ

Premiul I– Mureșan Alis – Școala Gimnazială Mintiu Gherlii
Premiul II – Rus Dana – Liceul de Informatică ,,Tiberiu Popoviciu”
Premiul III – Aștilean Denisa – Liceul de Informatică ,,Tiberiu Popoviciu”

PODOABE DIN MĂRGELE

Categoria clasele I-IV

Premiul I – Man Teodora – Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Sabo Irina – Clubul Copiilor Gherla
Premiul III- Lăcătuș Maria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Dej

Categoria clasele V-VIII

Premiul I – Cornea Tania – Clubul Copiilor Gherla
Premiul II –Turi Anita – Clubul Copiilor Dej
Premiul III – Adam Diana – Școala Gimnazială CRDEII
Berki Andrei – Școala Gimnazială CRDEII
Mențiune – Pusztai Brianna- Lic.Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca

Categoria clasele IX-XII

Premiul I – Galu Lorena – Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Bîlc Andreea-Lic. Tehnologic “Henri Coandă” Dej
Cremene Daniela – Lic. Tehnologic “Henri Coandă” Dej
Premiul III – Bugiță Anamaria-Lic. Tehnologic “Henri Coandă” Dej

PRELUCRARE/DECORARE LEMN

Categoria clasele I-VIII
Premiul I– Cornea Andrei – Clubul Copiilor Gherla
Premiul II – Sztranyak Bianka – Școala Gimnazială “Kos Karoly” Izvoru Crișului
Premiul III –Tamas Csenge Tunde – Școala Gimnazială “Kos Karoly” Izvoru Crișului

Categoria clasele IX-XII
Premiul I – Balazs Andor – Clubul Copiilor Huedin
Premiul III – Găzdac Ambra – Colegiul Național Pedagogic “Gh. Lazăr”

CERAMICĂ

Categoria clasele I-IV
Premiul I – Vincze Orsolya – Clubul Copiilor Huedin
Premiul II – Lăcătuș Gabriel – Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Dej
Kovacs Felix – Lic.Teoretic “Gh. Șincai” Cluj-Napoca
Kovacs Ingrid-Lic.Teoretic “Gh. Șincai” Cluj-Napoca
Premiul III –Popa Ștefania- Lic.Teoretic “Gh. Șincai” Cluj-Napoca
Doboș Maria- Lic.Teoretic “Gh. Șincai” Cluj-Napoca
Bucur Cristian- Lic.Teoretic “Gh. Șincai” Cluj-Napoca
Mențiune – Cornea Matei – Clubul Copiilor Gherla, Prodan Vlad- Lic.Teoretic “Gh. Șincai” Cluj-Napoca

Categoria clasele V-VIII

Premiul I – Bucur Gabriel – Liceul de Arte Vizuale ,,Romulus Ladea”
Premiul II – Kelemen Zsofia – Clubul Copiilor Huedin
Premiul III – Antoneac Livia – Școala Gimnazială ,,Avram Iancu” Dej

MĂȘTI

Categoria clasele V-VIII
Premiul I – Tudoran Alesia – Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Bolba Ioana – Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu”

Categoria clasele IX-XII
Premiul II – Moșneag Cătălina – Liceul Teoretic “Avram Iancu” Cluj
Premiul II – Rete Ariana – Liceul Teoretic “Avram Iancu” Cluj

ÎMPLETITURI

Premiul I – Cipcigan Meda – Școala CRDEII
Negru Diana – Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Petric Alexandra – Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu”
Premiul III – Isaiu Cezara – Școala Gimnazială “Avram Iancu” Dej

OUĂ ÎNCONDEIATE

Premiul I – Kiș Ștefania – Colegiul Național Pedagogic “Gh. Lazăr”
Betlendi Eszter – Clubul Copiilor Huedin

CUSĂTURI

Categoria clasele I-VII

Premiul I – Mariș Mădălina – Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
Premiul II – Bogdan Alexandra – Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
Premiul III – Lăpuște Teodora – Școala Gimnazială “Ion Creangă” Cluj
Motogna Daria – Școala Populară de Arte “T.Jarda” Cluj
Mențiune – Breșan Roxana, Pleș Larisa– Lic. Octavian Goga Huedin, Rus Mara – Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu”, Dragu Tecar Alexandra – Școala Gimnazială Cășeiu-Rugășești, Fodor Patricia, Coldea Andreea – Școala Gimnazială “Ion Creangă” Cluj-Napoca, Vidrean Sebastian, Drînda Ștefania, Negrea Izabela, Negrea Sebastian-școala Gimnazială Măguri Răcătău, Ianc Denisa, Mariș Andreea-școala Gimnazială Măguri Bogdănești.

Categoria clasele VII-XII

Premiul I – Pîrv Maria – Lic.Teoretic ,,L.Blaga” Cluj-Napoca
Premiul II – Rusu Alexandru – Școala Gimnazială ,,Alexandru Vaida Voevod”
Korpos Angela Clubul Copiilor Huedin
Premiul III – Șaitiș Tania – Col. Naț. Pedagogic ,,Gh Lazăr”
Mențiune – Leczfalvi Magda – Școala Gimnazială Cășeiu – Rugășești

REALIZARE PIESE DE COSTUM POPULAR

Premiul I – Gavriș Nadia – Lic.Teoretic “O.Goga” Huedin
Premiul II – Pop Maria – Col. Naț. Pedagogic “Gh Lazăr”
Premiul III – Tarța Tudor – Clubul Copiilor Dej

ȚESUT

Premiul I – Raza Serena Maria – Școala Gimnazială “Ioan Bob”
Premiul II – Macavei Ariana – Clubul Copiilor Gherla

Cei cinci participanți (câştigători ai locurilor I) desemnați să reprezinte judeţul Cluj la Sibiu, în cadrul fazei naţionale a Olimpiadei ,,Meşteşuguri Artistice Tradiţionale”, sunt următorii: Pintea Georgiana – Seminarul Teologic Ortodox – pictură icoane pe sticlă, Galu Lorena – Clubul Copiilor Dej – podoabe din mărgele, Balazs Andor – Clubul Copiilor Huedin-prelucrare lemn, Pîrv Maria – Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca – cusături, Cornea Tania – Clubul Copiilor Gherla – podoabe din mărgele. Ceilalţi participanți răsplătiți cu Premiul I și II vor lua parte la Tabăra de meşteşuguri ,,Tradiții Clujene”, organizată de C.J.C.P.C.T. Cluj, în cursul lunii august pe Valea Ierii.

Copiilor le-a fost oferit și un program artistic susținut de Mr. Nicu care a reușit să încingă atmosfera cu cântece dedicate copiilor.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Top