Olimpique Lyon, regina Europei pentru a patra oară consecutiv la fotbal feminin!

Olimpique Lyon a câştigat sâmbătă seara, 18 mai, cu scorul de 4-1 finala Ligii Campionilor la fotbal feminin în fața Barcelonei şi a devenit pentru a şasea oară în istorie “Regina Europei” în cea mai importantă competiție intercluburi, din care ultimele patru succese sunt consecutive.

Lyon şi-a respectat statutul de favorită şi a câştigat fără emoţii finala cu Barcelona.

Franţuzoaicele au “rezolvat” soarta partidei încă de la pauză, când conduceau cu 4-0 încă după prima jumătate de oră, trupa din Spania reuşind să marcheze golul de onoare abia în minutul 89.

Bucuria de gol a Adei Hegerberg – Foto (c) Gábor István-Gábor
Golul lui Marozsán – Foto (c) Gábor István-Gábor

Ada Hegerberg, de trei ori, şi Marozsan au marcat pentru Lyon, în timp ce golul Barcei a fost semnat de Oshoala.

Potrivit organizatorilor, numărul spectatorilor care au asistat la finală pe Ferencvaros Arena din Budapesta se ridică la 19.487.