One Man Show Lemnaru. Victorie de moral pentru “U” Cluj in fata Coronei Brasov

u cluj - corona brasov

Universitatea Cluj a mai facut aseara un pas spre salvarea de la retrogradare, dupa ce a invins, pe teren propriu, lanterna rosie Corona Brasov, scor 3-2, in derby-ul ultimelor doua clasate in Liga 1 la ora acestei partide. Astfel, “studentii” au urcat un loc in clasament in urma acestui succes, ocupand pozitia 16, cu 10 puncte, la patru puncte de primul loc retrogradabil ocupat de Otelul Galati.

Sepcile Rosii au inceput in forta partida, trecand la conducere gratie unui penalty transformat de Valentin Lemnaru si obtinut de Cristocea in minutul 22 (1-0). Bucuria gazdelor nu a durat mult, Corona a restabilit egalitatea doua minute mai tarziu prin Sergiu Bus, care a plasat mingea in poarta de la marginea careului. Coman a centrat in careu, Abrudan a ratat interceptia balonului, iar jucatorul imprumutat de la CFR l-a invins pe Veselovsky (24). “Studentii” au intrat la cabine in avantaj, dupa ce Adrian Borza, servit excelent de Cristocea, a profitat de o eroare in defensiva oaspetilor si a inscris pentru 2-1 in minutul 27.

Brasovenii au fortat egalarea in debutul reprizei secunde prin Sergiu Bus, care a sutat periculos, dar Veselovsky a fost la post si a respins (49). Raul Ciupe a executat o centrare in careu, de unde Lemnaru s-a inaltat perfect si a inscris cu capul din sase metri golul de 3-1 (52). Bus a fost agatat de Veselovsky in careu, centralul a dictat lovitura de pedeapsa si tot el a inscris de la punctul cu var (85). Pana la final, singura ocazie notabila ramane lovitura de pedeapsa ratata de Lemnaru la un hent in careu a lui Martac (88), iar meciul se incheie cu un cartonas rosu obtinut de Coman (92).

Echipele de start

“U” Cluj: Veselovsky – Ciupe, Abrudan, Ninu, Mendy – Rilke, Calcan, Cristocea, Bucsa – Borza, Lemnaru

Rezerve: Niculescu, Szilagyi, Tarnacop, Balde, Takacs, Ene, Kovacs

Antrenor: Mihai Teja

Corona Brasov: Danalache – Martac, Tudose, Damian, Burlacu – Dalbea, Vranikovic, Braganca, Neacsa – Bus, Coman

Spectatori: 1321

“U” Cluj va juca etapa viitoare tot pe teren propriu, cu FC Brasov, formatie care a remizat ieri cu CFR Cluj (0-0). Partida este programata vineri, 29 noiembrie, de la ora 19:00, pe Cluj Arena, si este transmisa de Dolce Sport.