Potaissa Turda a câştigat trofeul Challenge Cup la handbal masculin!

Performanţă uriaşă pentru sportul clujean obţinută astăzi de echipa de handbal masculin Potaissa Turda, care a aduce trofeul Challenge Cup la Cluj, în ciuda înfrângerii suferite duminică, 20 mai, în deplasare, de AEK Atena, cu scorul de 27-26 (11-18), în Sala Olimpică „Nikos Gkalis”, în manşa secundă a finalei.

Potaissa a câştigat trofeul după ce în tur se impusese cu scorul de 33-22.

Turdenii au fost la a doua lor au jucat a doua lor finală consecutivă în Cupa Challenge, anul trecut pierzând ambele manşe cu Sporting Lisabona, 28-37 în Portugalia şi 24-30 la Cluj-Napoca.

Potaissa a dominat meciul cu grecii de la AEK, conducând aproape tot meciul, victoria de palmares a gazdelor venind dintr-o aruncare de la 9 metri tratată cu superficialitate de ardeleni în ultima secundă.

Echipa antrenată de Horaţiu Gal a făcut o primă repriză excelentă şi conducea la pauză cu 18-11. După pauză, turdenii aveau 21-17, min. 43, dar ultimul sfert de oră jucătorii turdeni nu s-au mai concentrat la joc, fiind clar că nu mai pot scăpa trofeul, iar AEK a forţat şi obţinut o victorie de consolare.

AEK Atena: Radule Radulovic, Athanasios Syngaris – Christos Nikolaidis, Giannis Tsigogianopoulos, Georgios Perros-Perrakis (1 gol), Dionysios Georgiadis, Malik Hoggas (5), Efstathios Zampounis (1), Panagiotis Nikolaidis (3), Ilias Chatsikas, Jonas Lokken (3), Charlampos Dompris (2), Charalambos Vamvakas, Julios Argyrou (7), Eldin Vrazalica (1), Christodoulos Mylonas (4). Antrenor: Nikolaos Grammatikos.

Potaissa: Ionuţ Irimuş, Ludovic Varo – Georgică Cîntec (4), Ionuţ Rotaru (2), Roland Thalmaier (2), Roman Zacaciurin, Mihai Alexandru Asoltanei (5), Dragoş Iancu (1), Cristian Adomnicăi (3), Radu Alexandru Lazăr, Radu Ionuţ Ştef, Nenad Savic, Marius Alin Szoke (3), Radu Cristian Ghiţă (3), Lucian Marian Ignat, Iulian Stamate (3). Antrenor: Horaţiu Gal.

Au arbitrat Miklos Andorka, Robert Hucker (ambii din Ungaria); delegat EHF Jiri Konecny (Cehia), reprezentant EHF: Xavier O’Callaghan Ferrer (Spania).

Potaissa este a patra echipă din România care câştigă Cupa Challenge, după CSA Steaua Bucureşti (2006), UCM Reşiţa (2007, 2008, 2009) şi HC Odorheiu Secuiesc (2015).