Prima înfrângere pentru “U” Cluj după 6 meciuri

După șase meciuri fără înfrângere, din care 5 victorii consecutive, Universitatea Cluj a fost învinsă, duminică, de UTA Bătrâna Doamnă, la Arad, scor 1-0, într-o partidă care a contat pentru etapa a XV-a a Ligii a 2-a Seria Vest.

U Cluj

Susținută pe stadionul “Motorul” din Arad de circa 100 de fani veniți din Cluj, elevii lui Mihai Teja au fost mult mai periculoși în prima repriză la poarta Aradului. Calcan a reluat periculos peste transversală în minutul 10, iar Butean a pătruns în careu de pe dreapta și a reluat pe lângă poartă din careu (17). Două minute mai târziu, Răzvan Greu a trimis un șut periculos din marginea careului, reținut de Miron (19). UTA a deschis scorul în ultimul minut de joc al primei reprize, prin Ciprian Rus, care l-a învins pe Niczuly cu o execuție spectaculoasă de la 16 metri sub transversală (45).

În partea a doua, Universitatea a alergat după egalare și a încercat să smulgă un punct, însă nu a reușit să pună în pericol poarta arădenilor. Ciprian Rus a fost aproape de “dublă” în minutul 87, după ce a șutat din întoarcere de la 14 metri, dar Niczuly a respins. Clujenii au ratat o ocazie rarisimă în ultimul minut regulamentar, Răzvan Greu a scăpat singur cu portarul, dar a reluat pe lângă poartă și meciul s-a încheiat (90).

Echipele de start (liga2.ro)

UTA BD: Bg. Miron – Polgar, Botiş (cpt.), Al. Manea, Burlă – Strătilă (D. Man ’77), Chindriş, Jorza, Hlistei (Sz Syekely ’86) – Cip. Rus, Curtuiuş (M. Vlad ’66)
Rezerve: S. Mara – Gligor, M. Vlad, I. Tănase, Sz. Szekely, Ad. Petre, D. Man
Antrenor: Roland Nagy

“U” Cluj: Niczuly – Butean, R. Crişan, Cordoş, Hîmpea – Boboc (Janos ’74), Cîndea, Calcan (cpt.)(Al. Dulca ’83), Oct. Ursu – Greu, Schieb (Tarcea ’58)
Rezerve: Ţicrea – A. Mutu, Popescu, Tarcea, Al. Dulca, Keresztes, Janos
Antrenor: Mihai Teja

În urma acestei înfrângeri, “U” Cluj rămâne pe locul 9 în clasament, cu 22 puncte, în timp ce UTA Bătrâna Doamnă trece pe locul 1, cu 29 de puncte.

clasament liga 2 etapa 15

Etapa viitoare, Universitatea va primi vizita formației Unirea Târlungeni, miercuri, 25 noiembrie, ora 17:00, pe Cluj Arena.