Prima victorie în play-off pentru CFR Cluj, 3-2 cu campioana Astra Giurgiu! 6000 de spectatori în Gruia

După înfrângerea suferită pe Arena Națională cu Steaua din prima etapă a play-off-ului, CFR Cluj s-a revanșat în fața propriilor suporteri și a câștigat cu scorul de 3-2 (2-1) confruntarea împotriva campioanei Astra Giurgiu, vineri, 17 martie, pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu”, în cadrul etapei a doua din play-off-ul Ligii I. Feroviarii au obținut astfel primul succes din faza a doua a sezonului și ajung la 25 de puncte, scăpând de statutul de “lanterna roșie”.

© Alex Dobrescu / LPF.ro

Campioana Astra a început în forță meciul și a deschis scorul în minutul 2 al partidei prin Alexandru Ioniță, care a scăpat singur spre poartă și a reușit să îl învingă pe Marc cu un șut plasat la colțul scurt. Budescu putea face 2-0 în minutul 8, dar șutul său dintr-o lovitură liberă de la 20 metri a lovit bara laterală și a fost respinsă de defensiva gazdelor, mingea a sărit până la Lovin, care a ratat șutul, iar balonul a ajuns până la Săpunaru care nu l-a putut învinge pe Mincă. CFR a forțat și putea să egaleze în minutul 11, însă Gomelt a fost surprins în ofsaid la centrarea lui Deac, iar două minute mai târziu Păun a șutat în blocajul unui jucător advers din interiorul careului (13). Avantajul giurgiuvenilor nu a durat mult, iar CFR a restabilit egalitatea în minutul 15 al meciului, la capătul unei faze în care Tiago Lopes a centrat perfect în careu, de unde Păun a înscris cu capul din șase metri.

Jocul a fost oprit minute bune pentru intervenția echipajului medical și al ambulanței după ce portarul Silviu Lung jr. a încasat o minge în plină figură șutată de Omrani după fluierul arbitrului care l-a semnalizat în ofsaid (18). Lung a fost transportat la spital, iar locul lui a fost luat de portarul de rezervă Iliev.

Ocazie importantă de gol pentru CFR în minutul 42, Omrani a șutat din întoarcere în bara laterală.

Șumudică a fost trimis în tribună pentru proteste după o fază la care Budescu a primit cartonaș galben. Prima repriză a fost prelungită cu 8 minute pentru accidentarea lui Lung jr, iar CFR a izbutit să marcheze în primul minut al timpului suplimentar. Omrani a șutat puternic în bara laterală, mingea a ricoșat cu noroc în fața porții, iar Cipri Deac a ajuns primul și a împins-o în poartă (46) – 2-1! S-a încheiat prima repriză.

A început a doua repriză.

Omrani a înscris golul de 3-1 cu o lovitură de cap bine plasată în urma unei lovituri de colț executate în minutul 72 de către Deac. Același Omrani ar avut șansa de a înscrie “dubla”, dar șutul său plasat din șase metri a fost respins de Iliev (73). CFR a primit o lovitură de pedeapsă în minutul 74 după un fault a lui Iliev asupra lui Omrani, iar portarul Astrei și-a răscumpărat greșeala și a apărat penalty-ul executat de Liviu Antal, intrat în minutul 68 în locul lui Nascimento.

Cristi Săpunaru a redus din diferență în minutul 90 după ce a profitat de o eroare în defensiva feroviarilor și a împins mingea în poartă.

Astra putea pleca cu un punct din Gruia, dar Marc a respins cu un reflex de zile mari în corner șutul puternic de la 25 metri a lui Fabricio și a menținut scorul la 3-2. Final de meci.

CFR Cluj a obținut o victorie importantă în fața Astrei și acumulează primele trei puncte în play-off (25).

CFR Cluj: Mincă – Camora, Larie, A. Mureșan, Lopes (Peteleu, ’46) – Gomelt, Nascimento (Antal, ’68), Nouvier, Păun, Deac – Omrani (Bud, ’79)

Rezerve: Marc, Peteleu, Horj, L. Rus, Antal, Ruiz, Bud

Antrenor: Vasile Miriuță

Astra Giurgiu: Lung jr (Iliev, ’26) – Junoir Morais, Fabricio, Săpunaru, Stan (Florea, ’73) – Takayuki Seto, F. Lovin, Budescu, Ioniță, Teixeira (Belu-Iordache, ’43) – Daniel Niculae

Rezerve: Ivanov, Belu-Iordache, S. Buș, D. Florea, C. Oros, Boubacar, Pițian

Antrenor: Marius Șumudică

Arbitru principal: Sebastian Colțescu (Dolj)

Asistenți: F. Danșa (Bihor), A. Constantinescu (București)