Rareș Takacs a adus victoria pentru “U” Cluj în al treilea amical al iernii

Universitatea Cluj a bifat a treia victorie consecutivă din tot atâtea partide disputate în perioada de pregătire, scor 3-2 (2-2), împotriva divizionarei a treia Industria Galda de Jos, într-un meci disputat sâmbătă, 11 februarie, în Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu” din Cluj.

Rareș Takacs, autor al unui hattrick în al treilea amical din acest an. Foto: Cristian Cosma (facebook.com/FCUCluj)

Oaspeții au deschis scorul prin David în minutul 24, dar Takacs a egalat cu un șut puternic și tot el și-a dus echipa în avantaj în prelungirile primei reprize cu o execuție la colțul lung (45+2). Galda de Jos a restabilit egalitatea un minut mai târziu, dintr-un penalty acordat înainte de ultimul fluier al primei reprize, transformat de Cernea.

Repriza secundă a fost una echilibrată, iar golul victoriei a venit dintr-un penalty înscris de același Rareș Takacs, care a semnat astfel primul hattrick în tricoul “șepcilor roșii”.

“U” Cluj în prima repriză: Man – Budăcan, Abrudan, Ionescu, Manu – Giurgiu, Rogozan – Salcău, Hațiegan, Takacs – Lemac

“U” Cluj în repriza a doua: Man – Fizeşan, Ionescu, Irimie, Manu – Giurgiu, Budin – Takacs, Hațiegan, Hîmpea – Lemac

Campionatul în liga a 4-a se va relua la începutul lunii martie.