Recital de goluri pe Cluj Arena! “U” Cluj, victorie dramatică în minutul 90 cu ACS Comuna Recea!

Condusă de două ori, Universitatea Cluj s-a impus cu scorul de 3-2 (0-1) în partida din etapa a 12-a cu ACS Fotbal Comuna Recea, pe Cluj Arena, la capătul unui meci spectaculos cu cinci goluri, o eliminare şi un spectacol pirotehnic în peluză care a marcat 5 ani de la înființarea unei brigăzi.

Doar nouă minute s-au scurs din meci şi am avut parte de primul gol, Recea reuşind să deschidă scorul prin purtătorul tricoului cu numărul “8”, Vlad Asăujan, care l-a învins pe Dinu cu un şut plasat din interiorul careului (‘9).

După marcarea golului, oaspeţii nu au mai contat în atac, iar Universitatea i-a înghesuit în propria jumătate, dar au reuşit să reziste eroic asalturilor ofensive ale gazdelor şi au intrat la vestiare în avantaj.

Fanii “şepcilor roşii” au făcut show în tribune şi au afişat o coregrafie spectaculoasă prin care au marcat 5 ani de la înființarea unei brigăzi, din care nu au lipsit şi torţele.

Nemulţumit de jocul echipei sale în prima parte, Falub a introdus forţe proaspete în repriza secundă, Cordoş i-a luat locul lui Onicaş în centrul defensivei, iar Micaş l-a înlocuit pe Hordouan.

Cea mai mare ocazie de gol a oaspeţilor după gol a venit în minutul 56, “decarul” Viorel Chinde a pătruns în forţă în careul gazdelor şi a şutat la poartă, dar Dinu a respins în corner. Până la urmă golul a venit din partea  “şepcilor roşii”, în minutul 60, graţie reuşitei lui Octavian Ursu, servit de Goga în centrul careului.

Intrat în minutul 66 al partidei, Ioan Opriş a dus-o pe Recea pentru a doua oară în această partidă în avantaj, după ce a profitat de o eroare în defensiva gazdelor şi a înscris cu un şut plasat (73).

Ocazie bună de 2-2 a Universităţii după centrarea lui Manu în careu şi reluarea cu capul a lui Goga din nouă metri puţin pe lângă poartă (’79). Două minute mai târziu, Vali Lemnaru a înscris și restabilit egalitatea după ce profitat de o respingere greşită a portarului în minutul 81 și șutat cu sete sub bară.

Recea a mai avut o lovitură liberă dintr-o poziţie foarte bună de la circa 15 metri de poarta lui Dinu, dar mingea s-a dus peste poartă (’86).

Octavian Abrudan a adus bucuria gazdelor in minutul 90, înscriind cu capul perfect pe spate în urma unui corner şi a adus victoria Universităţii, care îşi păstrează astfel poziţia de lider, cu 26 de puncte, la două de ocupanta locului secund, Performanţa Ighiu şi la trei de Melaturgistul. În prelungirile partidei, Ursu a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat pentru un fault, iar partida s-a încheiat.

“U” Cluj: Dinu – Takacs, Abrudan, Onicaș (Cordoş, ’46), Irimie (Manu, ’72) – Florescu, Greu (Moldoveanu, ’66) – Hordouan (Micaş, ’46), Goga, Ursu – Lemnaru

Rezerve: Albuț, Chiș, Cordoș, Manu, Micaș, Hațiegan, Moldoveanu

Antrenor: Adrian Falub

ACS Fotbal Comuna Recea: Bota (c) – Dunca, Lang, Urs, Germa – Osan (David, ’79), Cuc (Opriş, ’66), Asăujan, Ciocan – Cmijde, Giurgiu

Rezerve: Roşianu, David, Topan, Hofer, Bandulu, Opriş

Antrenor: Romulus Buia

Arbitru principal: Constantin Olaru (Vâlcea)

Asistenţi: Cosmin Bojan (Târgu Mureş), Vasile Bogdan (Sibiu)

Observatori: Vasile Popa (Bistriţa), Viorel Vancea (Bihor)

Cartonaşe galbene: Florescu (33), Micaş (’57), Ursu (’63), Abrudan (’86), Ursu (90+1) / Cuc (’51), Oşan (’56), Asăujan (’76)

Avântul Reghin stă

Etapa viitoare, Universitatea Cluj juca în deplasare la Cugir, cu Metalurgistul, sâmbată, 18 noiembrie, de la ora 14:00.