Remiză albă între CFR și FCSB în Gruia!

CFR Cluj nu a reușit să o învingă pe FCSB în derby-ul etapei a 6-a din play-off-ul Ligii I, obținând doar o remiză albă, scor 0-0, după un meci pe care l-a dominat și a fost mult mai prezenta în jumătatea adversă.

CFR Cluj: Mincă – Thiago Lopes, Larie, Horj Camora – Sorsa (Nascimento, 69), Gomelt, Omrani, Deac, Păun – Bud (Nouvier, 60)

Rezerve: Marc, Peteleu, A. Mureșan, L. Rus, Nouvie, Nascimento, D. Roman

Antrenor: Vasile Miriuță

FCSB: Niță – Pleașcă, Bălașa, Moke, Momcilovic – Pintilii, O. Popescu (Enache, 46) – Boldrin, Fl. Tănase (Jakolis, 84), De Amorim – Alibec  (Gnohere, 60)

Rezerve: Stăncioiu, Tudorie, Jakolis, Achim, Gnohere, Enache

Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Arbitru principal: George Găman (Dolj)

Asistenți: V. Avram, M. Orbuleț (București)

Arbitru rezervă: Robert Dumitru

Obs. de joc: Romulus Gabor (Hunedoara)

Obs. arbitru: Dan Berbecaru

Cartonașe galbene: Gomelt (70) /

Spectatori: 8000

CRONICĂ

Prima repriză a fost una lipsită de ocazii notabile, ambele formații s-au apărat compact și s-au tatonat reciproc, iar prima situație la poarta lui Niță a venit în minutul 7, la reluarea lui Sorsa cu capul din cădere puțin pe lângă poartă, iar a doua mare ocazie a primului mitan le-a aparținut tot gazdelor – Omrani a centrat perfect  de pe partea stângă în careu, dar Adi Păun nu a reușit să ajungă la minge și faza s-a răcit.

Trupa lui Miriuță a fost mult mai periculoasă și prezentă în joc, iar Deac ar fi putut aduce bucuria în Gruia cu două minute înainte de finalul primei reprize, dar șutul său în forță a fost blocat în ultimul moment de Bălașa (43). Roș-albaștrii nu au reușit să își creeze vreo ocazie importantă la poarta lui Mincă, doar câteva șuturi anemice spre ale lui Ov. Popescu și Alibec, dar care nu și-au atins ținta și nu i-au creat emoții portarului gazdelor. Prima parte s-a încheiat nedecis.

Ocazie importantă de gol în debutul reprizei secunde, Sorsa a scos din joc un jucător, pătrunde  în careu periculos și a încercat să îl surprindă pe Niță cu o pasă filtrantă pentru Bud „în gura porții”, dar portarul oaspeților a fost la post și a reușit să rețină fără probleme (55).

FCSB a fost încurajată pe stadionului din Gruia de circa 200 de spectatori prezenți în „țarcul” rezervat echipei oaspete, încercând să își facă simțită prezența prin scandări, dar galeria feroviarilor i-a acoperit de fiecare dată. Aproximativ 8000 de spectatori au asistat la această partidă.

Cristi Bud a ieșit în minutul 60 al meciului și a fost înlocuit de Bryan Nouvier, iar tehnicianul FCSB-ului a operat și el o schimbare post-pe-post, Denis Alibec a ieșit și a intrat Gnohere.

Cea mai mare ocazie de gol a oaspeților a venit in minutul 65, Enache a șutat puțin pe lângă poarta lui Mincă din careu, după o bâlbâială a defensivei feroviarilor.

Miriuță a operat și a doua schimbare a meciului – Sorsa a ieșit și a intrat Filipe Nascimento (69).

Oaspeții au trecut din nou pe lângă gol în minutul 78. Florin Tănase a reușit să scoată din joc doi jucători de la CFR în careu, și-a făcut mingea pe șut, dar a reluat slab pe lângă poartă (78).

Cu zece minute înainte de final, Miriuță a efectuat și ultima schimbare a meciului – Dan Roman a intrat în locul lui Adrian Păun (79).

CFR a trecut din nou pe lângă gol la șutul lui Nouvier din interiorul careului, deviat în corner (82).

Reghecampf a făcut și el ultima schimbare, înlocuindu-l pe Tănase cu Jakolis (84).

Final de meci. CFR Cluj a obținut un punct din această partidă, în timp ce FCSB își păstrează poziția de lider, cu trei puncte peste Viitorul Constanța.

Declarații după meci:

Laurențiu Reghecampf: “A fost un meci bun făcut de ambele echipe, de multe ori la limita regulamentului. Ambele și-au creat mai multe ocazii, poate noi le-am avut pe cele mai mari. Sunt mulțumit că am câștigat un punct, distanța este de trei puncte acum față de Viitorul. Trebuie să ne mulțumim cu un punct în această seară. Pentru noi este un punct bun, unul mare și cred că dacă eram un pic mai atenți, mai ales în repriza a doua, puteam să și învingem.

Nu ne putem supăra pe jucători că nu marchează, mergem mai departe. Alibec era la limita cartonașelor, a fost o schimbare normală, dar va fi pe teren la următorul meci. Unde vine Steaua stadioanele sunt pline, suntem o echipă foarte iubită în România.

Următorul meci va fi foarte important pentru noi, dacă noi vom reuși să câștigăm s-a cam terminat campionatul, dacă ei vor reuși să câștige campionatul încă se joacă. Doar trei echipe se mai bat la titlu, Dinamo, Viitorul și Steaua”, a declarat tehnicialul FCSB-ului la conferința de presă.

Vasile Miriuță: “A fost un joc bun făcut de echipa noastră, am anihilat foarte bine pe Steaua. Am jucat ofensiv astăzi, am avut câteva ocazii, dar din păcate nu am reușit mai mult. Avem 33 de puncte cu cele șase puncte, eu am clasamentul meu. Sunt mulțumit de toți jucătorii care au început jocul și care au intrat pe parcurs. Noi nu avem obiectiv podiumul, anul acesta obiectivul a fost play-off-ul și l-am obținut. Și cu Dinamo am avut ocazii mari, cu Viitorul, lucrăm la finalizare și sperăm să remediem acest lucru.

Steaua are suporteri în toată țara, dar părerea mea e că au fost mai mulți suporteri ai noștri. E frumos și e foarte bine că a venit atâta lume la meci, așa e frumos să joci un meci, cu casa închisă. Părerea mea e că i-am dominat din primul și până în ultimul minut. Trebuie să recunoscut că au avut și ei două ocazii mari pe greșelile noastre. Am jucat foarte ofensiv astăzi, ne-am dorit să câștigăm. Campionatul nu e jucat, sunt meciurile directe. E distanță mare între noi și FCSB, recunosc, dar dacă vom câștiga toate cele patru jocuri vom vedea la final”, a declarat antrenorul Vasile Miriuță.