Remiză albă între “U” Cluj și FC Brașov în etapa a 9-a a ligii secunde

Universitatea Cluj a smuls un punct din confruntarea cu FC Brașov, scor 0-0, într-o partidă care a contat pentru etapa a IX-a a Ligii a 2-a, seria de vest.

u cluj - fc brasov

Brașovul a avut prima situație de gol în minutul 6, dar șutul lui Puțanu a lovit bara lui Niczuly. “U” Cluj a avut o lovitură liberă periculoasă de la 15 metri executată de Răzvan Greu, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă (20). Cele două formații s-au tatonat reciproc în prima repriză, însă nu s-a consemnat vreo ocazie notabilă de ambele părți. “Studenții” nu au avut niciun șut clar pe spațiul porții brașovenilor după primele 45 de minute.

Repriza secundă a început cu două ocazii periculoase, câte una de ambele părți. Cocină a reluat în forță pe centrul porții de la 16 metri (51), iar un minut mai târziu faza s-a mutat la cealaltă poartă, unde Codoban a pătruns în careu pe stânga, însă șutul său a lovit plasa laterală (52).

Cea mai mare ocazie de gol pentru Universitate Cluj în partea a doua. Radu Crișan a reluat cu capul puțin pe lângă poartă din careul mic în urma centrării lui Hâmpea (’71). “Șepcile roșii” s-au apărat organizat și au încercat să de-a lovitura pe contraatac în partea a doua, fără succes însă.

Meciul s-a încheiat nedecis, iar Universitatea acumulează primul punct pe teren propriu în acest sezon competițional.

În urma acestei remize albe, “U” Cluj acumulează 7 puncte în clasament, iar etapa viitoare va întâlni liderul FCM Baia Mare, sâmbătă, 24 octombrie, de la ora 16:00. Meciul va fi televizat de Digisport/DolceSport.

“U” Cluj: Niczuly – Butean, Cordoş, Crişan, Hîmpea – Cândea, Boboc – C. Popescu (Tarcea, ’80), Greu (P. Popescu, ’86), Ursu – Cocină (Schieb ’56)
Rezerve: Ţicrea – Mutu, P. Popescu, Tarcea, Schieb, Molnar, Kerestesz
Antrenor: Marius Popescu

FC Braşov: Căucă – David, Hlinga, Puțanu (Buga, ’81), Letan – Avram, Poverlovici, V. Munteanu, Olteanu – Codoban (Rusu, ’75), M. Matei
Rezerve: D. Mutu – H. Popa, Istrofor, Buga, B. Rusu, D. Ene, Mareş
Antrenor: Adrian Szabo

Spectatori: 1.500