România a ratat calificarea în semifinalele CE de handbal feminin

România a fost învinsă aseară de Ungaria, scor 19-25 și a pierdut calificarea în careul de aşi al Campionatului European de Handbal Feminin.

Tricolorele au început foarte bine partida și părea că totul va decurge în favoarea lor, dar unguroaicele conduse din teren de Anita Gorbics au revenit treptat, iar la pauză aveau un avand de două goluri. Ungaria a beneficiat și de o zi foarte bună a portarului lor, Eva Kiss, iar în cealaltă poartă, Paula Ungureanu nu a avut una dintre cele mai bune zile ale sale, astfel că la pauză Gheorghe Tadici a fost nevoit să o introducă pe Talida Tolnai.

Repriza secundă a fost una de coșmar pentru România. O serie de greşeli în defensivă, cumulate cu lipsa ideilor în atac au condus la o victorie a unguroaicelor la o diferență de șase goluri. Cei doi portari au continuat să aibă evoluții foarte bune, dar tricolorele nu s-au regăsit și nu au reușit să profite de intervențiile foarte bune ale Talidei.

România a pierdut calificarea în semifinalele Campionatului European și rămâne să joace pentru locurile cinci/șase.