România, înfrângere la scor de neprezentare împotriva Poloniei

În a patra etapă a preliminariilor europene pentru calificarea la Cupa Mondială din Rusia, echipa naţională a fost învinsă, vineri, pe Arena Națională, fără drept de apel de reprezentativa Poloniei, scor 0-3

romania-polonia-preliminarii-cm-2018

Tabela a rezistat nemodificată timp de 11 minute, oaspeţii deschizând scorul prin Grosicki, care a şutat imparabil după o cursă solitară de la 25 metri, mingea intrând în poartă după ce a lovit transversala. România a pus în pericol poarta lui Fabinski prin Chiricheş, după o jumătate de oră de joc, la o lovitură liberă executată de Stanciu, însă până la pauză nu s-a mai schimbat nimic şi oaspeţii au intrat în avantaj la cabine.

Selecţionerul Christoph Daum a mutat la pauză cu Florin Andone şi Prepeliţă în locul lui Adrian Popa şi Hoban, iar tricolorii au început repriza a doua în forţă. Acţiunile au curs spre poarta polonezilor, dar golul egalizator nu a venit. Partida a fost întreruptă câteva minute din cauza unor elemente pirotehnice care au fost aruncate în teren, una dintre ele explodând în fața lui Robert Lewandowski și care s-a resimțit minute bune pe marginea terenului, iar după reluare Andone a ratat o bună ocazie de a marca.

Finalul de meci i-a aparţinut vedetei oaspeţilor, Lewandowski, autor a două goluri, ultimul din penalty, iar Polonia a devenit noul lider al grupei E, după ce Muntenegru a pierdut la Erevan, scor 2-3, împotriva Armeniei, iar Danemarca a învins pe Kazahstan cu 4-1.

România are cinci puncte în clasamentul grupei şi ocupă poziţia a patra după patru runde, după Polonia (10 puncte), Muntenegru (7 puncte) şi Danemarca (6 puncte). Armenia a trecut pe locul cinci, ca urmare a victoriei de azi, în timp ce Kazahstan este pe ultimul loc cu două puncte.

ROMÂNIA: 12. Tătăruşanu – 2. Benzar, 6. Chiricheş, 21. Grigore-cpt., 3. Toşca – 5. Hoban (18. Prepeliță 46), 15. R. Marin – 8. Ad. Popa (9. Andone 46), 23. N. Stanciu (13. Keşerü 82), 7. Chipciu – 9. Stancu
Selecționer: Christoph Daum

Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Lung – 4. Moți, 10. Maxim, 11. Ivan, 14. Latovlevici, 17. Bicfalvi, 22. Săpunaru