România – Maroc 5-0: Edris Fetisleam a debutat cu victorie în Cupa Davis!

Echipa de Cupa Davis a României a încheiat confruntarea cu Maroc din turul al II-lea al Grupei Mondiale II de la Cluj-Napoca cu o victorie obţinută de tânărul jucător în vârstă de 18 ani, Edris Fetisleam, în două seturi, scor 6-2 / 6-0, la debutul în Cupa Davis, în faţa unui alt debutant în competiţie, Yassir Kilani.

Cel de-al cincilea meci al duelului cu Maroc i-a adus faţă în faţă pe doi debutanţi în Cupa Davis, câştigat de român după o evoluţie curajoasă în faţa marocanului în vârstă de 17 ani.

Fetisleam l-a învins pe adversarul său în 47 de minute, primul set având 25 de minute, iar al doilea 22.

“A fost o experienţă incredibilă pentru mine, săptămână aceasta a fost una frumoasă şi importantă pentru cariera mea. Am avut foarte mari emoţii astăzi, puteam să joc şi mai bine, dar mă bucur că am câştigat. Lucrez în fiecare zi şi sper să ajung şi eu la nivelul celor din echipa mea”, a declarat tânărul tenismen la finalul meciului.

Desfăşurarea jocului:

Edris Fetisleam (1167 ATP) – Yassir Kilani (fără clasament)

Game 6: 15-0 / 30-0 / 30-15 / 40-15 / 40-30 / GAME ROMÂNIA 6-0

România a învins Maroc cu 5-0 în meciul de Cupa Davis din turul al II-lea al Grupei Mondiale II, Zona Europa/Africa şi este calificată în turul al III-lea, acolo unde va întâlni învingătoarea dintre Polonia şi Zimbabwe, tot pe teren propriu.