ROMÂNIA, prima victorie din istorie la Cluj! 3-2 în amicalul de lux cu campioana Americii de Sud, Chile!

Echipa națională de fotbal a României s-a impus cu scorul de 3-2 (1-2), marți, 13 iunie, pe Cluj Arena, în amicalul de lux cu reprezentativa statului Chile, campioana Americii de Sud și locul 4 în clasamentul FIFA.

Sursa foto: frf.ro

În deschiderea partidei, Lucian Sânmărtean (37 ani) a avut parte de un moment emoționat pe Cluj Arena, care a marcat retragerea sa oficială de la echipa națională. Acesta a primit un trofeu din partea Federației Române de Fotbal și a dat lovitura de start a meciului, fiind însoțit pe teren de fiica sa.

Selecționata statului Chile a deschis scorul în debutul meciului, minutul 8, prin Eduardo Vargas, care l-a învins pe Pantilimon cu un șut plasat din marginea careului, iar Leonardo Valencia a majorat diferența în minutul 19 cu o reluare frumoasă din interiorul careului.

România a redus din diferența în minutul 31 al meciului prin Bogdan Stancu, care a plasat perfect o minge în vinclul porții lui Herrera dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. Un minut mai târziu de la reușita “tricolorilor”, oaspeții au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Gary Medel, care l-a lovit pe Andone (’32). Prima repriză s-a încheiat.

“Tricolorii” au început în forță repriza secundă, mult mai determinați decât în prima parte, iar golul egalizator a venit în minutul 60 din gheata lui Stanciu, care l-a învins pe Herrera cu un gol de la 20 metri – bară-gol. Andrei Ivan a fost și el aproape de gol în minutul 74, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poartă și tot el a trecut din nou pe lângă gol după ce a scăpat singur spre poartă, a driblat un jucător advers și a încercat să-l lobeze pe Herrera, dar reluarea sa a fost slabă (78).

Intrat în minutul 65 în locul lui Stancu, tânărul Alexandru Băluță a marcat la debutul pentru echipa națională și a dus scorul la 3-2 în minutul 83. România a continuat să joace sus în finalul meciului și să o țină pe Chile departe de poarta lui Pantilimon.

Meciul s-a încheiat, iar România a obținut o victorie istorică la Cluj, reușind să întoarcă rezultatul de la 2-1 la pauză pentru Chile și să învingă campioana Americii de Sud cu 3-2, formație din care au făcut parte super-vedetele Arturo Vidal și Alexis Sanchez.

ROMÂNIA: Pantilimon – Benzar (A. Ivan, ’46), Chiricheș, Toșca, Cr. Ganea (B. Țîru, ’69) – Marin (Rotariu, ’46), Pintilii, Hanca, Stanciu (Bicfalvi, ’86), Stancu (A. Băluță, ’65) – Fl. Andone (Grozav, ’46)

Rezerve: Lung jr., Niță, Gardoș, Rotariu, Chipciu, Grozav, Ivan, Băluță, Latovlevici, Țîru, Bicfalvi, Săpunaru

Selecționer: Christoph Daum

CHILE: Herrera – Diaz, Medel, Roco, Mena – Aranguiz (Vidal, ’54), M. Diaz (F. Silva, ’54), Gutierrez (Fuenzalida, ’82)- L. Valencia (Isla, ’46), Eduardo Vargas (Puch, ’64), Alexis Sanchez

Rezerve: Toselli, Isla, F. Silva, Fuenzalida, Vidal, Sagal, Beausejour, Rodriguez, Jara, Puch, Maripan, Pinares

Selecționer: Antonio Pizzi

Arbitru principal: Bas Nijhuis (Olanda)
Asistenți: Rob van De Ven, Charl Schaap (Olanda)