Rugbiştii clujeni au ratat finala şi au terminat pe locul 4 în Cupa României

Echipa de rugby a Universităţii Cluj a ratat calificarea în ultimul act al Cupei României, după ce a fost învinsă de vicecampioana Super Ligii 2012, Ştiinţa Baia Mare, scor 17-43.

Clujenii s-au descurcat onorabil în faţa vicecampionilor, în special în prima repriză, când au preluat conducerea pe tabelă până spre final, scor 10-7. La pauză, însă, a fost 14-10 pentru “zimbrii”. Pentru “U” Cluj au marcat: Teodorescu şi Ciocea câte un eseu, ambele transformate de Săuan, care a mai punctat şi o lovitură de pedeapsă.

“Studenţii” au jucat în următoarea formulă: Petucher, Ciaparii I., Gheta, Rotar, Ailenei P., Ciocea, Dragoniciu, Curcă, Ciaparii E.,Săuan (cpt.), Teodorescu, Banu, Spataru, Ciolocoiu, Voicu. Au mai evoluat: Mazăre, Paraschiv, Sălăgean, Ionescu, Pralea.