Rugbyiștii clujeni au învins Steaua în Cupa Regelui

Echipa de rugby masculin “U” Prodvinalco a s-a impus, sâmbătă, în Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”, în fața Stelei București, scor 15-12 (3-3), într-o partidă care a contat pentru etapa a doua a Cupei Regelui.

u prodvinalco rugby

Prima repriză a fost săracă în puncte, s-au marcat căte trei de ambele părți. Lazăr a deschis scorul pentru “militari” dintr-o lovitură de pedeapsă, iar Ionuț Mazăre a restabilit egalitatea tot prin lovitură de pedeapsă, cu câteva minute înainte de încheierea reprizei.

După pauză, Lazăr a marcat din nou pentru Steaua, însă “universitarii” au reușit primul eseu al meciului, prin Mazăre, cel care a ratat însă transformarea. Lazăr i-a mai readus încă o dată pe bucureșteni în avantaj, pentru ultima dată, printr-o lovitură de pedeapsă, dar “U” Cluj au beneficiat de un eseu de penalizare, transformat de același Mazăre, iar Paxaman a stabilit scorul final pentru Universitatea la 15-12 grație unei lovituri de pedeapsă.

Rugbyiștii clujeni vor întâlni în etapa următoare a Cupei Regelui pe Știința Baia Mare.