Spectacol alb-roșu în peluza vișinie! Dinamo învinge în Gruia și urcă pe primul loc

CFR Cluj a pierdut la scor de neprezentare sâmbătă, 6 mai, cu Dinamo București, scor 0-3 (0-0), în cadrul etapei a 9-a a play-off-ului Ligii I, ultima pe teren propriu pentru clujeni in acest sezon. Dinamo s-a instalat pe primul loc după această victorie entuziasmantă.

Galeria lui Dinamo a fost sprijinită de fanii Universității Cluj la aceasta partidă, ocupând partea de jos a peluzei I a arenei. Aproximativ 5000 de suporteri i-au încurajat pe elevii lui Cosmin Contra, dominând fondul sonor al arenei din Gruia, cântând pe toată durata meciului si creând o atmosferă de derby adevărat.

Căpitanul CFR-ului, Mario Camora, a primit trofeul suporterilor pentru ediția 2016-2017 a sezonului Ligii I.

Meciul a început cu un moment de reculegere în memoria fostului jucător al lui Dinamo, Patrick Ekeng, decedat anul trecut după ce s-a prăbușit pe teren. Momentul a fost stricat de un grup de fani ai CFR-ului care au scandat injurii la adresa trupei din “Ștefan cel Mare”.

Prima repriză a fost una echilibrată și lipsită de ocazii notabile. Am consemnat doar două încercări ale feroviarilor la poarta lui Penedo, primul în minutul 18 de la Nouvier, iar al doilea de la Păun, pe centrul porții și reținut de portarul “câinilor”, în minutul 24. Defensiva CFR-ului a reușit să o țină pe Dinamo departe de poarta lui Marc, care a șomat mai mult în primele 45 de minute.

GOOOL: Dinamo a deschis scorul în minutul 49 după o eroare a portarului Marc, care a scăpat mingea din brațe la o centrare, iar Steliano Filip a fost omul potrivit la locul potrivit și a împins mingea în poartă. 1-0 și fanii lui Dinamo au explodat.

Omrani a fost aproape de a aduce egalarea in Gruia, minutul 57, dar șutul său din întoarcere a trecut pe lângă poartă.

In minutul 54 al meciului fanii dinamoviști au aruncat o petardă pe teren lângă Marc, aflat în partea galeriei oaspete. Portarul CFR-ului s-a resimțit și a avut nevoie de intervenția medicilor, dar a continuat partida.

CFR a mai avut o situație importantă de gol in minutul 75 la centrarea lui Lopes in careu, de unde Bud a reluat cu capul peste poartă.

GOOOL! Sergiu Hanca a scos din joc doi jucători și l-a învins pe Marc cu un șut plasat în minutul 87 al meciului – 0-2.

“Centralul” Marius Avram a acordat o lovitura de pedeapsă la un fault asupra lui Bawab, iar Bumba a înscris de la punctul cu var și a stabilit scorul final: 0-3.

Thiago Lopes a văzut al doilea cartonaș galben pentru proteste și a fost eliminat înainte de fluierul final.

În urma acestui succes, Dinamo se află pe prima poziție în clasamentul play-off-ului, cu 39 de puncte, și așteaptă rezultatele din celelalte meciuri ale etapei, FCSB – Astra Giurgiu (luni, 8 mai) și CSU Craiova – Viitorul (duminică, 7 mai).

CFR Cluj rămâne cu 33 de puncte, iar în ultima etapă va juca în deplasare la Viitorul Constanta.

CFR Cluj: Marc – Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora – Deac, L. Rus (Nascimento ’88), Ad. Păun (Sârbu, ’74), Omrani, Nouvier – Bud (Antal ’80)

Rezerve: Vâtcă, Peteleu, Horj, Nascimento, Sorsa, Antal, Sîrbu

Antrenor: Vasile Miriuță

Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Dielna, St. Filip – Budsulazic, Palici (Bawab ’92), Mahlangu – Hanca (Bumba ’88), Nistor – Nemec (Rivaldinho ’90)

Rezerve: Cerniauskas, Bumba, Maric, Șerban, Oliva, Mosca, Bawab

Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru principal: Marius Avram
Asistenți: A. Ghinguleac, D. Mitruti