Speranţe pentru Europa. CFR, la prima victorie pe teren propriu în mandatul lui Miriuţă

CFR Cluj, CosteaVasile Miriuţă a obţinut primul succes pe teren propriu de când se află la CFR, în faţa fostei sale echipe, Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 2-0, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXVIII-a a Ligii I.

Feroviarii clujeni au controlat autoritar partida, pe care au început-o în forţă. Rui Pedro a marcat în minutul 6, însă centralul Alexandru Tudor a anulat golul pentru un ofsaid. După o serie de atacuri la poarta lui Calancea a venit şi golul. Gregory Tade a înscris, în minutul 32, cu un şut la colţul lung din centrarea lui Maftei şi a stabilit scorul pauzei.

CFR a majorat diferenţa în repriza secundă printr-un eurogol reuşit de georgianul Giorgi Chanturia, printr-o execuţie perfectă la colţul lung. Jucătorul poreclit “Messi de Georgia” se află la prima reuşită în tricoul vişiniu. Gazdele au fost aproape de 3-0 în minutul 90, însă căpitanul Cadu a ratat o lovitură de pedeapsă.

În urma acestui succes, CFR Cluj ocupă locul 7 în clasament, cu 41 de puncte şi speră în continuare la calificarea în cupele europene.

CFR Cluj: Felgueiras – Maftei, Cadu, Piccolo, Camora – Deac, Monroy, Rui Pedro, Fl. Costea – Tade, Ogbu

Rezerve: Amadio, Rada, Tiago Lopez, Szilard, Ammari, Chanturia, Negruţ

Ceahlăul: Calancea – Dumitraş, Cînu, Marc, Cazan – Ichim, Onciu – Constantinescu, Golubovici, Gheorghiu – Jula

Rezerve: Jovici, Ntambue, Tăbăcariu, Chitoşcă, Popadiuc, Margină, Ţepeş

Arbitru principal: Alexandru Tudor (Bucureşti)