Thriller pe Cluj Arena – “U” Cluj, eliminată din optimile Cupei României în prelungiri de Astra Giurgiu!

Universitatea Cluj a fost învinsă și eliminată de Astra Giurgiu miercuri, 31 octombrie, pe Cluj Arena, în optimile Cupei României, scor 3-4 (3-2), după un meci în care clujenii au înscris de trei ori în primele 10 minute ale partidei și și-au dat două autogoluri.

“Studenții” pregătiți de Mircea Cojocaru au avut un început fulminant de partidă și s-au instalat la conducere după doar două minute de joc. Fundașul Octavian Abrudan a deschis scorul în urma unui corner, iar câteva minute mai târziu, Carol Taub a semnat o “dublă” în minutele 5 și 8, aflat la primele reușite în tricoul Universității.

Festivalul golurilor a continuat pe Cluj Arena, iar “centralul Mladinovic a acordat un penalty la un presupus henț al lui Abrudan în minutul 13, iar Llulaku a transformat de la punctul cu var. Reluările au arătat că mingea nu l-a lovit pe Abrudan în mână.

Oaspeții s-au apropiat la un gol după o deviere nefericită a lui Cordoș în propria poartă în urma unui corner executat de Llulaku (24).

Galeria Universițății Cluj i-a omagiat pe fotbaliștii români care și-au pierdut viața în luna octombrie: Bogdan Mihoc, Bogdan Moiși, Nicolae Dobrin, Dan Anca, Cătălin Hâldan și Ilie Balaci, alături de mesajul “Octombrie tot mai negru”.

Alb-negrii au intrat la vestiare cu un avantaj minim pe tabelă.

Ocazie importantă de 4-2 pentru “U” în minutul 50, dar Gavra a ratat preluarea și a șutat în plasa laterală din fața porții. Același Gavra a mai semnat o ocazie notabilă în minutul 62 după o reluare puțin pe lângă poartă.

Azdren Llulaku a bifat și el “dubla” în minutul 76 cu o lovitură de cap bine plasată din șase metri și a adus egalarea pe tabelă, iar finalul de meci e deschis oricărui rezultat.

Jucătorii lui “U” Cluj au cerut un penalty la o cădere în careu a lui Ursu, dar “centralul” partidei a lăsat jocul să continue.

Abrudan a fost trimis la vestiare după ce a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault la 15 metri, dar Alibec a șutat pe lângă poartă din lovitura (89).

Giurgiuvenii pregătiți de Mulțescu s-au aruncat cu disperare în atac și au forțat golul victoriei pe final de meci.

Meciul a intrat în prelungiri, iar galeria “șepcilor roșii” și-a încurajat favoriții cu mesajul “ne dorim această victorie” în debutul primei reprize de 15 minute.

Dorin Goga a fost înlocuit de Hordouan (98), după ce l-a încercat pe Lazăr cu un șut plasat, dar portarul Astrei a prins fără probleme.

Laszlo Sepsi a deviat nefericit mingea în propria poartă, tot în urma unui corner bătut de Alibec, în minutul 100 al prelungirilor și Astra a preluat conducerea pe Cluj Arena: 3-4. Prima repriză de prelungiri s-a încheiat.

“Alb-negrii” nu au reușit să găsească soluții de a amenința poarta lui Lazăr, iar giurgiuvenii au continuat să preseze poarta gazdelor. O nouă ocazie consemnată în minutul 115 la poarta lui Dur-Bozoancă, șutul lui Laurențiu Buș a izbit bara laterală din marginea careului.

Meciul s-a încheiat cu Universitatea în atac, dar nu a avut noroc la ultimele două cornere și astfel este eliminată din Cupa României.

“U” Cluj: Dur-Bozoancă – Al. Coman, Abrudan, Cordoș, L. Sepsi – G. Florescu (cpt), G. Giurgiu, D. Goga (Hordouan, min. 98), C. Taub, M. Coman (Berci, min. 77) – C. Gavra (Ursu, min. 64)

Rezerve: Albuț, Ene, Hațiegan, D. Dumitrescu, Ursu, Hordouan

Antrenor: Mircea Cojocaru

Astra Giurgiu: D. Lazăr – Radunovic, M. Cestor, Bejan, M. Butean (V. Gheorghe, min. 65) – Begue (Erico da Silva, min 120), Biceanu, N. Roșu, Aa. Llulaku – D. Alibec (Koukou, min, 120), J. Zoua (L. Buș, min. 76)

Rezerve: Oliveira, V. Gheorghe, Koukou, L. Buș, Erico da Silva, A. Trusescu, Bahambaoula

Arbitru principal: Horia Mladinovici
Asistenți: F. Tunyaogi, G. Bârjac
Arbitru de rezerve: Marius Omuț