Tomis Constanța au stabilit un record național de 15 victorii consecutive

Voleibaliștii de la CVM Tomis Constanța, campioana en titre a României la volei masculin, a stabilit un record istoric în România, cu 15 victorii consecutive reușite în acest sezon, relatează site-ul oficial al Confederației Europene de Volei (CEV), citează Agerpres.

volei masculin_tomis constanta

Tomis a câștigat toate cele 15 partide disputate de la debutul sezonului 2014-2015, 11 în turul Diviziei A1 și patru în Grupa A a Ligii Campionilor, parcurs care a uimit mulți experți din lumea voleiului și care vine după ce anul trecut formația constănțeană s-a oprit în semifinalele Cupei CEV, eliminată de Paris Volley, formație care a câștigat ulterior competiția.

“Este, su siguranță, cel mai important record din cariera mea de până acum la jumătatea sezonului, să câștigăm toate meciurile”, a spus Andrei Spînu, component al echipei naționale a României. “Este un record personal, dar și unul al echipei. Avem patru victorii în Champions League și acest lucru este cel mai important realizat până acum. A fost un an extraordinar. Cunosc acest sentiment de invincibilitate din campionatul național, dar să fim neînvinși și în Champions League este ceva special”, a mai spus Spînu, citat de site-ul CEV.

Tomi, care este aproape de realizarea obiectivului de calificare în premieră în faza play-off a Ligii Campionilo, își va relua pregătirile pe 3 ianuarie, la Dobrici, în Bulgaria, unde va petrece zece zile sub comanda antrenorilor Martin Stoev și Radu Began.