Tot mai departe de play-off! CFR Cluj nu mai găsește drumul spre victorie

După două remize, 2-2 cu FC Voluntari și 0-0 cu CSMS Iași, formația pregătită de Francisc Dican a fost învinsă, vineri seara, de Petrolul Ploiești, în deplasare, scor 1-0, într-o partidă care a contat pentru etapa a XIX-a a Ligii I.

CFR Cluj-w800-h600

Ploieștenii au deschis scorul după doar 15 minute de joc, Zoubir a trimis mingea în poartă din 8 metri după o pasă venită de la Moussa. Nepomuceni ar fi putut majora diferență la 2-0 după doar un minut, dar șutul său a fost blocat în ultimul moment (16). “Centralul” Cătălin Popa nu a acordat o lovitură de pedeapsă pentru Petrolul la un henț în careu al lui Thiago Lopes (18).

Portarul CFR-ului Traian Marc s-a accidentat după o ciocnire cu Benga în încercarea de a respinge o minge dintr-o lovitură liberă și a fost înlocuit de Vâtcă (30).

CFR a cerut penalty în minutul 34 la un fault în careu a lui Faugh-Porret asupra lui Beleck, dar arbitrul a lăsat și de această dată jocul să continue. Ocazie mare pentru CFR la centrarea lui Jakolis de pe dreaptă, deviată nefericit de Benga, iar mingea s-a scurs milimetric pe lângă bara din dreapta a porții lui Pecanha (38). Genev a ratat și el golul doi după o reluare cu capul în urma unui corner de pe dreapta, dar mingea a trecut razant peste transversală (45).

Feroviarii clujeni s-au aruncat în atac în repriza a doua în speranța obținerii unui punct, însă nicio ocazie nu s-a concretizat cu gol. Petrucci a șutat puțin pe lângă poarta lui Pecanha (52), iar apoi Nouvier a centrat în careu pentru Beleck, însă Pulhac a venit din spate și a deviat cu emoții pentru propriul portar, fiind aproape de autogol (59). Nepomuceno a șutat spre poarta lui Vâtcă, mingea a fost deviată de Lopes și a ajuns la Ropotan, care a reluat peste transversală (78). Petrolul a avut o altă ocazie importantă de 2-0 în finalul meciului la șutul lui Moussa, dar mingea a izbit transversala și a ieșit în out (86).

Petrolul a obținut a doua victorie în acest sezon și prima după 11 etape, iar CFR se îndepărtează tot mai mult de zona play off-ului.

Echipele de start

Petrolul:
Pecanha – Tudose, Benga, Genev, Faug-Porret – Ropotan, Bucșa – Nepomuceno, Zoubir, Varga – Moussa

Antrenor: Mihai Stoichiță

CFR: Marc – Coelho, L. Goian, A. Mureșan, Lopes – Petrucci, Gomelt – Jakolis, Cristian, Vitor Bruno – Beleck

Antrenor: Francisc Dican

Etapa viitoare, CFR Cluj va primi vizita formației Pandurii Târgu Jiu, marți, 1 decembrie, de la ora 20:30.