Trică: “Noi trebuia să fim echipa care merge în finală pentru că am dominat jocul”

Eugen Trică, antrenorul CFR-ului, a declarat la conferința de presă după meciul cu Universitatea că echipa sa ar fi meritat să se califice în finală, mai ales prin prisma jocului.

eugen trica

“Felicitări Universității Cluj pentru această calificare în finală, păcat pentru noi, am dominat jocul, dar din păcate avem aceleași probleme ca și în campionat. Ne creăm ocazii, dominăm jocul, avem posesie, dar din păcate pentru noi adversarii merg mai departe. Asta e viața, ăsta-i fotbalul, norocul nu a fost departea noastră.

Nu m-am uitat la penalty-uri, e loterie, cum vrea Dumnezeu. Este dureros, cu toții ne doream să ne calificăm în finală, mai ales că de când am început campionatul nu reușim să câștigăm un meci. Nu am ce să le reproșez jucătorilor, au luptat 120 de minute, bravo lor, dar îmi pare rău, noi trebuia să fim echipa care merge în finală, pentru că am dominat din punctul meu de vedere. Din câte mi-au spus colegii din staff, ei nu au avut un corner tot meciul, 120 de minute fără un corner.

Trebuie să îi recuperez acum, și fizic, și psihic, urmează 7 partide foarte importante. Ne axăm de acum încolo numai pe campionat, trebuie să adunăm puncte și ne trebuie o victorie neapărat pentru moral”, a declarat antrenorul CFR-ului, Eugen Trică.

VIDEO

CFR Cluj a fost învinsă de Universitatea Cluj la loviturile de departajare, scor 4-2, miercuri seara, pe Cluj Arena, după 120 de minute în care scorul a fost 0-0, într-o partidă care a contat pentru manșa a doua a semifinalei Cupei României.