“U” Alexandrion a început cu stângul returul Ligii Naționale

Handbalistele de la “U” Alexandrion au cedat greu, în deplasare, în fața formației HCM Roman, fiind învinse, la limită, scor 26-24 (12-11), în prima partidă oficială din 2015 și prima a returului de campionat.

Elevele pregătite de Carmen Amariei au fost aproape de a pleca cu un punct de la Roman, reușind o partidă mult peste nivelul arătat în turul campionatului. “U” a preluat controlul în prima repriză, reușind să se desprindă pe tabelă, la 9-6 și 11-8, dar gazdele au revenit și au întors rezultatul până la pauză (12-11).

Romanul s-a distanțat la trei goluri în debutul reprizei secunde, la 14-11 și 17-14, însă clujencele nu au lăsat garda jos și au luptat până în ultimele secunde, arătând determinare și o altă formă față de prima parte a sezonului. Gazdele au avut cel mai mare avantaj în minutul 48, tabela arătând 22-18, însă “studentele” au reușit încă o dată să se apropie la un punct (24-23 și 25-24), dar un gol reușit de Stoleru a consemnat rezultatul acestei confruntări.

Marcatoare:

HCM Roman: Polocoșer, Tymoshenkova (portari), Iuganu 5 goluri (1 din 7m), Băbeanu 5 (3 din 7m), Toskovic 5, Stoleru 3, Agrigoroaie 3, Mihalschi 3, Horobeț 2, Druțu, Crap
“U” Alexandrion: Enache, Măzăreanu (portari), Chintoan 7 goluri, Popa 6, Laslo 5 (1 din 7m), Biriș 2, Tetean 2, Petruș 1 (din 7m), Cîrjan
Aruncări de la 7m: 6/4, respectiv 3/2
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.

“U” Alexandrion va întâlni în etapa următoare, pe teren propriu, formația HCM Râmnicu Vâlcea, duminică, 18 ianuarie, de la ora 14:15.