“U” Alexandrion, calificata in sferturile Cupei României

Handbalistele de la “U” Alexandrion s-au calificat miercuri, 21 ianuarie, în sferturile de finală ale Cupei României, după victoria categorica, scor 33-21, obţinută în faţa formaţiei Ştiinţa Bucureşti. Partida s-a jucat, miercuri, în Sala Polivalentă, iar în tribune au asistat aproximativ 400 de spectatori.

U Alexandrion

Laura Popa şi Florina Chintoan, ambele cu câte 7 goluri, au fost cele mai bune marcatoare din echipa clujencelor, ele fiind urmate de Magdalena Paraschiv, autoare a 5 goluri.

“Mi-a plăcut angajamentul și atitudinea fetelor. Cu siguranță această victorie ne ajută mult la moral și la abordarea jocurilor viitoare”, a declarat antrenoarea “studentelor”, Carmen Amariei.

Meciurile din sferturile Cupei se vor juca în 25 martie, într-o singură manşă, iar câştigătoarele se vor califica în “Final Four”.

“U” Alexandrion va juca etapa urmatoare, duminică, pe terenul formaţiei CSM Bucureşti, de la ora 20:30. Partida va fi transmisă în direct de DigiSport 3.