„U” Alexandrion, învinsă la Zalău

Echipa de handbal feminin „U” Alexandrion a pierdut confruntarea disputată vineri pe terenul formației HC Zalău, scor 30-25 (16-13), într-o partidă care a contat pentru etapa a 11-a a Ligii Naționale.

U Alexandrion Cluj handbal fete-w800-h600

În urma succesului de vineri, echipa lui Gheorghe Tadici ajunge la trei victorii consecutive în fața Clujului. Prima repriză a fost una foarte echilibrată, însă Zalăul a fost în permanență la conducere pe tabelă.

Clujencele au condus pe tabelă doar o singură dată, 4-5, în debutul meciului, după care gazdele au preluat conducerea.

Elevele lui Carmen Amariei au început repriza a doua ceva mai bine decât prima și au reușit să restabiliească egalitatea (19-19) și chiar să preia conducerea în minutul 40 al meciului, dar Zalăul a revenit rapid la cârma jocului și nu a mai cedat avantajul până la final.

Acest succes îi asigură Zalăului locul 5 în Liga Națională, cu 19 puncte, având 5 victorii consecutive pe teren propriu și 6 victorii în acest sezon competițional, în timp ce „U” Alexandrion rămâne pe locul 10 cu 12 puncte, din 4 victorii și 7 înfrângeri.

Caseta tehnică:

HC Zalău: Inculeț, Mureșan (portari), Constantinescu 11 goluri (5 din 7m), Puiu 7, Rob 6, Țurcaș 2, Trif 2, Bloj 2, Tămaș, Bardac, Bazon

„U” Alexandrion Cluj: Enache, Prodan, Măzăreanu (portari), Laslo 8 goluri, Paraschiv 4 (2 din 7m), Chintoan 4, Popa 4, Biriș 3, Dindiligan 1 (din 7m), Ivan 1, Severin, Vălean, Moisin, Vasiliu, Tetean, Boian
Aruncări de la 7m: 5/5, respectiv 4/3
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.

Etapa viitoare, „U” Alexandrion va întâlni, pe teren propriu, liderul CSM București. Partida va avea loc marți, 10 noiembrie, ora 17:30, în Sala Polivalentă.