“U” BT Cluj a încheiat aventura europeană cu o victorie

“U” Banca Transilvania a câștigat, marți, ultima partidă din EuroChallenge, cu formația maghiară Atomeromu, disputată în Ungaria, scor 68-81 (18-24, 5-29, 25-16, 20-12) și își încheie aventura europeană pe poziția a treia în Grupa F.

“Căpitanul” Mihai Silvăsan a fost cel mai bun marcator al Clujului, cu 22 de puncte (1 rec., 6×3), urmat de Sean Barnette (14 pct., 8 rec., 6 p.d., 1 int., 1 capac), Curtis Millage (12 pct., 3 rec., 5 p.d., 2 int.), Andrei Mandache (10 pct., 3 rec., 2 p.d., 2 int.), Darius Hargrove (7 pct., 5 rec., 2 p.d., 1 int.), Boris Lalovic (7 pct., 3 rec. 1 p.d., 1 int.), Tudor Jucan (4 pct., 2 rec., 1 p.d.), Branko Cuic (3 pct., 5 rec.) și Cătălin Baciu (2 pct., 2 rec., 1 p.d. și 2 capace).

De la “gazde”, Jones a reșit 22 de puncte (7 rec.), urmat de Markovic 15 (3 rec.), Dugat 14 (5 rec., 3 p.d., 3 int.), Baki 8 (4 rec., 3 p.d., 3 int.), Kortelyesi 5, Antoni 2 (4 rec.), Szabo 2.

“Am venit în Ungaria hotărâți să câștigăm și am câștigat, sunt mulțumit de acest lucru. Am fost și noi surprinși de proporția scorului la pauză și ne-am oprit din joc, ceea ce nu îmi place, trebuie să vedem de ce se întâmplă lucrurile acestea. Este al doilea meci pe care îl câștigăm, dar nu terminăm jocul cu satisfacția cu care am vrea să o facem, ne oprim prea devreme din joc și este păcat, pentru că în primele sferturi am arătat un baschet excepționat”, a spus antrenorul lui “U” BT, Marcel Țenter.

Vineri, 19 decembrie, în Sala Sporturilor “Horia Demian” va avea loc derby-ul local în baschetul masculin dintre CS Universitatea Cluj și “U” BT Cluj-Napoca. Partida va avea loc de la ora 18:30, dar nu va fi transmisă.