U-BT Cluj-Napoca, victorie cu Energia Târgu Jiu într-o sală arhiplină!

Baschetbaliștii de la U-Banca Transilvania au învins, sâmbătă, formația Energia Târgu Jiu, scor 82-75 (24-18, 17-23, 25-13, 16-21), într-o partidă care a contat pentru etapa a 18-a a Ligii naționale de baschet masculin, dar cel mai important este că au avut aproape 3000 de fani alături, biletele pentru acest meci epuizându-se cu circa 30 de minute înainte.

U BT Cluj

Deși scorul la pauza mare a fost egal (41-41), iar în primele două sferturi meciul a fost unul echilibrat, clujenii pregătiți de Marcel Țenter au preluat conducerea și au dominat partida în partea a doua, asigurându-și o vctorie facilă și le-au oferit celor 2850 de fani prezenți în Sala Sporturilor „Horia Demian” o bucurie mare.

u-banca transilvania - energia tg jiu LNBM

Pentru Energia Tg. Jiu, au înscris Horne 21, Radosavljevic 15, Mack 14, Diggs 7, Guțoaia 6, Eziukwu 5, Aktas 5, Andrei 2.

„Fiecare meci este important și fiecare victorie este importantă în această fază, pentru ocuparea unei poziții cât mai bune. Ne bucurăm pentru această victorie, însă nu suntem fericiți pentru ultimul sfert, mai degrabă ultimele trei minute, când ne-am văzut câștigători și mie nu îmi place acest lucru, consider că este o lipsă de profesionalism. Am reușit să oprim ofensiva lor, în special în sfertul al treilea și faptul că nu au reușit să înscrie puncte ușoare a fost important. Cred că sfertul al treilea a fost cheia meciului și, desigur, evoluția pe alocuri sclipitoare a lui Kyndall Dykes. Pentru noi, este foarte important în acest moment să câștigăm fiecare meci, dar ne interesează la fel de mult jocul nostru, vrem ca fiecare jucător să știe, să simtă care îi este locul în echipă”, a susținut antrenorul Marcel Țenter la finalul jocului.

U-BT Cluj-Napoca ocupă poziția de lider al Ligii Naționale, cu 31 de puncte, la egalitate cu CSM Oradea, iar etapa viitoare va juca pe terenul formației BCM U Pitești, miercuri, 3 februarie, ora 17:30. Partida de la Pitești va fi transmisă în direct de Digisport.