U-BT Cluj, victorie facilă pe terenul campioanei CSM Oradea

Echipa de baschet masculin U-Banca Transilvania s-a impus, sâmbătă, 11 februarie, pe terenul campioanei CSM CSU Oradea, scor 75-55 (21-16 / 22-15 / 14-15 / 9-18), într-o partidă care a contat pentru etapa a 21-a, penultima din prima fază a sezonului Ligii Naționale.

Meciul a început sub semnul echilibrului și a curs așa până la mijlocul sfertului al doilea, când câteva atacuri ale gazdelor au fost oprite de apărarea clujenilor, rezultând mai multe aruncări ușoare. Diferența a urcat rapid la zece puncte, moment în care antrenorul gazdelor, Cristian Achim a cerut time-out.

În ciuda eforturilor bihorenilor de a rămâne în meci, U-Banca Transilvania a continuat să se apere agresiv, chiar cu riscul de a acumula faulturi, până în ultimele minute, când diferența de puncte a atins pragul de 20.

“Am avut o apărare foarte bună, spun asta și uitandu-mă pe statistici. La pauză nu am fost mulțumit de aspectul recuperărilor, am permis câteva recuperări ofensive ușoare, iar planul nostru a fost să mergem noi să luăm mingile de sub panoul advers. În prima repriză nu am reușit, am avut o singură recuperare ofensivă, însă după pauză am avut opt. Mă bucur că nu i-am lăsat să se desfășoare, nu am lăsat shooterii lor să își intre în mână, mă bucur că am fost concentrați până la sfârșit”, a susținut antrenorul Mihai Silvășan la finalul jocului.

Cel mai bun marcator de la U-BT Cluj în meciul cu Oradea a fost Vlad Moldoveanu, cu 21 de puncte, urmat de Aleksandar Rašić (16 puncte), Kyndall Dykes (11), Ousmane Barro (10 pct), Filip Adamovic (7 pct), Maxym Pustozvonov (6), Rolland Torok (2) și George Toth (2).

U-BT Cluj ocupă prima poziție în clasament, cu 36 de puncte, la trei diferență de ocupanta locului secund, Steaua CSM Eximbank.

Următorul joc oficial pentru alb-negri va fi în derby-ul Ardealului, cu CSU Sibiu, în deplasare, contând pentru sferturile Cupei României. Partida va avea loc marți, 14 februarie, de la ora 20:30, în Sala Transilvania din Sibiu.