“U” Cluj a debutat cu dreptul în Liga a 2-a! Calcan a adus victoria în prima etapă pentru “Șepcile roșii”

Universitatea Cluj a început cu dreptul noul sezon competițional 2015-2016 în eșalonul secund, după ce a învins în prima etapă, la Târgoviște, echipa din localitate, Chindia, scor 0-1, prin golul reușit de Andreas Calcan în minutul 15, servit cu o centrare de Patrick Popescu.

andreas calcan u cluj
Foto © Cosmina Măcicășan

Deși a evoluat mai bine de o repriză în inferioritate numerică după ce Kovacs a fost eliminat în minutul 40, “șepcile roșii” au reușit să reziste până la final și astfel să-și adjudece toate cele trei puncte puse în joc. Echilibratea numerică a fost restabilită în minutul 64, Pătru a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu pentru un henț.

Elevii pregătiți de Marius Popescu au făcut față asediului Chindiei în repriza a doua, iar portarul Niczuly a fost îngerul păzitor din poarta alb-negrilor.

Circa 100 de suporteri ai Universității Cluj s-au deplasat la Târgoviște pentru a-și încuraja favoriții.

Etapa viitoare Universitatea Cluj va întâlni pe teren propriu, pe Cluj Arena, formația UTA Bătrâna Doamnă Arad, într-un derby de tradiție în fotbalul românesc. Partida va avea loc sâmbătă viitoare, 5 septembrie, de la ora 11:00.

Echipele de start:

Chindia: Gârlea – Pătru, Ispas, Vătavu, C. Dinu – Neniţă, C. Anton, A. Voinea, A. Cruceru – Cherchez, D. Popa

Rezerve: Meilă – C. Stoica, Parghel, Nisipeanu, L. Mihai, Martac, B. Vasile

Antrenor: Nicolae Croitoru

“U” Cluj: Niczuly – Dulap, A. Mutu, Cordoş, Coc – Boboc, Kovacs – P. Popescu, Calcan, Oct. Ursu – Schieb

Rezerve: Ţicrea – Cindea, Greu, Tarcea, Butean, Crişan, Hîmpea

Antrenor: Marius Popescu

Arbitru: Cătălin Buşi; Asistenţi: Florin Păunescu şi Marius Florin Badea (toţi din Râmnicu Vâlcea)

Alte rezultate din prima etapă a Ligii a 2-a

Seria 2

FCM Baia Mare – FC Brașov 1-1 (1-0)
(Arnăutu ’21 / Codoban ’48)

FC Caransebeș – CSM Râmnicu Vâlcea 3-1 (0-1)
(Stelitano ’62, Stoica ’64, ’78 / Dumitrașcu ’32)

FC Bihor – CS Mioveni 0-2 (0-2)
(Stoica ’18, Toriște ’23)

Metalul Reșita – Olimpia Satu Mare 0-5 (0-3)
(Iuhaș ’19, Boștina ’21 ’43, Faur ’46, Cadar ’88)

Unirea Târlungeni – Șoimii Pâncota 2-3 (1-3)
(Minciună ’39, Forika ’61 / Thiaw ’14, Leucuța ’20, Oprea ’40)

UTA Bătrâna Doamnă Arad – Gaz Metan Mediaș 1-2 (0-1)
(Curtuiuș ’85 / C. Petre ‘5, Cosimo ’70)

Seria 1

Călărăși – SC Bacău 1-1 (0-1)
Ceahlăul Piatra Neamț – Farul Constanța 2-0 (1-0)
CF Brăila – Rapid Suceava 1-0 (1-0)
Clinceni – Oțelul Galați 2-0 (2-0)
Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău 2-2 (1-1)
Rapid București – Balotești 3-0 (2-0)

Leave a Reply

Top