“U” Cluj a încheiat perioada de pregătire cu o victorie la Alba-Iulia! Vali Lemnaru a semnat oficial!

Universitatea Cluj a încheiat perioada de pregătire cu un succes la limită, scor 1-0, pe terenul formaţiei Unirea Alba-Iulia, într-o partidă disputată sâmbătă, 19 august.

“Studenţii” au avut prima situaţie la poarta Unirii în minutul 2, Goga a executat o lovitură liberă de la marginea careului pe lângă poartă şi tot el a trecut pe lângă deschiderea scorului după o centrare din flancul drept (16).

Albuţ a fost întins de Lasconi, scăpat singur spre poartă (35), iar Ursu a şutat periculos pe poarta apărată de Suciu, care a respins în corner şi scorul a rămas nedecis până la pauză.

În partea a doua, ambele formaţii s-au întrecut în ratări, iar deschiderea scorului a venit abia în minutul 80, Rareş Takacs semnând singura reuşită a meciului.

“Şepcile roşii” au încheiat seria partidelor de verificare din această vară cu cinci victorii și o remiză, iar sâmbăta viitoare, 26 august, de la ora 20:00, vor debuta în noua ediție a Ligii a III-a, pe Cluj Arena, cu CFR 1907 II.

Echipa de start a Universităţii în amicalul de la Alba-Iulia:

“U” Cluj: Albuț – Takacs, Abrudan, Cordoș, Irimie – Giurgiu, Micaș – Hordouan, Goga, Ursu – Lemnaru

Vali Lemnaru, din nou la “U”

O altă veste bună pentru fanii Universităţii Cluj în această săptămână a fost revenirea atacantului Vali Lemnaru (33 ani) în tricoul “alb-negru”, club pentru care a mai jucat de tre ori, la nivelul primelor două ligi, între 2009 și 2010 (Liga a II-a), respectiv 2013-2014 și 2014-2015 (ambele sezoane în Liga I).

Politehnica Timișoara, Dunărea Călărași, Dinamo București, Dinamo II București, Astra Ploiești, Pandurii Târgu Jiu, Steaua București, Petrolul Ploiești, East Riffa (Bahrain) și Academica Clinceni sunt echipele la care a mai evoluat Lemnaru în carieră.