“U” Cluj a pierdut la scor de neprezentare cu liderul FCSB! Fanii “șepcilor roșii” au strâns 18.000 lei pe stadion pentru a sprijini clubul

Universitatea Cluj a fost învinsă cu scorul de 0-3 (0-1) de liderul FCSB (Steaua), într-o partidă care a contat pentru etapa a XXVIII-a a Ligii I.

Prima repriză a fost dominată autoritar de roș-albaștri, care au pus stăpânire pe joc încă din debutul meciului. Țucudean a scăpat singur spre poartă, dar Veselovsky a ajuns primul la balon și a respins (5). Cu un minut mai devreme, Morar a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de ofside. Oaspeții au deschis scorul prin Nicușor Stanciu, care a reluat cu capul din șase metri și l-a învins pe Veselovsky (14).

Cea mai mare ocazie pentru Universitatea a venit în minutul 17. Morar a scăpat singur spre poartă, dar Arlauskis a respins șutul „șeptarului” gazdelor în corner.

„Șepcile roșii” au trecut din nou pe lângă golul egalizator, după ce Mengolo a scăpat singur spre poartă, a ratat primul contact cu balonul, dar a revenit și a reluat spre poartă din întoarcere, Arlauskis a respins cu dificultate în corner (34).

Sectorul rezervat echipei oaspete nu a fost ocupat de nimeni, iar câțiva fani ai roș-albaștrilor au urmărit meciul exilați la tribuna I, în număr de 200, cel mai probabil fani ai campioanei din Ardeal.

DSCN9569

DSCN9566

“Clona voastră de succes, nu prezintă interes” și “Ne doream o finală pe un stadion plin, dar nu putem opri al mafiei destin”, au fost două dintre mesajele fanilor Universității.

În repriza secundă, „centralul” bucureștean Marius Avram a acordat o lovitură de pedeapsă la un presupus henț în careu în urma unei lovituri libere executate în zid, dar Adi Popa a ratat penalty-ul. Portarul Veselovsky a ghicit colțul și a reținut, iar scorul a rămas 0-1. Faza discutabilă la acordarea penalty-ului, arbitrul a dictat punctul cu var după câteva secunde de la actul comis.

Ocazie pentru „U”. Viveiros a executat foarte bine o lovitură liberă în careu, Cristi Munteanu s-a înălțat perfect în careu și a reluat cu capul, dar mingea s-a scurs pe lânga poartă (58).

Adi Falub a mutat ofensiv în minutul 63, l-a scos pe Raul Costin și l-a introdus pe Castillion. Prima înlocuire la Steaua, Tănase intră în locul lui Adi Popa (66).

Universitatea a fost mult mai periculoasă în partea a doua. Castillion a pătruns periculos în careu, dar șutul său la colțul lung a trecut razant pe lângă poartă (70).

Nicușor Stanciu a reușit „dubla” în minutul 72 cu un șut plasat de la marginea careului și a dus scorul la 2-0, iar oaspeții și-au făcut un final de meci liniștit și fără emoții. FCSB a majorat diferența la 0-3 în minutul 84 la reluarea lui Prepeliță din interiorul careului.

Cheta suporterilor Universității pentru sprijinirea echipei a însumat 18.000 de lei, bani care vor fi folosiți pentru plata cantonamentului de la hotel Premier și a deplasării la meciul cu Viitorul.

„U” Cluj: Veselovsky – Ciupe, Neag (Ceppelini, Skvorc, Bambara – Cr. Munteanu, A. Lungu, Viveiros (Calcan, min. 78), Costin (Castillion, min. 63), Mengolo – Morar

Rezerve: Dolha, Jovanovic, Cristocea, Van Der Broek, Ceppelini, Calcan, Castillion

Antrenor: Adrian Falub

FCSB: Arlauskis – Râpă, Varela, Toșca, Guilherme – Prepeliță, Breeveld, Ad. Popa (Tănase, min. 66), N. Stanciu (Bourceanu, min. 77), Chipciu – Țucudean

Rezerve: Cojocaru, Luchin, Filip, Tănase, Neagu, Tamaș, Bourceanu

Arbitru: Marius Avram (București)

Asistenți: S. Gheorghe (Suceava), V. Urzică (Neamț)

Adiționali: P. Unimătan (Sălaj), F. Marcu (Bihor)

Observator de joc: C. Vasc (Maramureș)

Observator arbitru: E. Dumitrescu (Argeș)

Cartonașe galbene: Neag (23), Ciupe (28), Țucudean (29), Cristi Munteanu (35), Stanciu (54) Lungu (60)

Spectatori: 14.031

Universitatea Cluj rămâne pe locul 12 în Liga 1, cu 29 de puncte, iar etapa viitoare va juca, în deplasare, cu Viitorul Voluntari, partida fiind programată miercuri, 29 aprilie, ora 19:15.