“U” Cluj a rezistat 60 de minute fără gol primit la Mediaș! Gaz Metan s-a impus cu 1-0

Universitatea Cluj a fost învinsă sâmbătă, 28 noiembrie, în deplasare, de formația Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, după o partidă controlată autoritar de medieșeni. Meciul a contat pentru etapa a XVII-a a Ligii a 2-a seria vest.

u cluj

Gaz Metan: Greab – R. Romeo, Abrudan (cpt.), Elton Dos Santos, Buzean, I. Cristea, L. Băjenaru, M. Stancu, Al. Munteanu, D. Olaru (Ignat ’71), Figliomeni (Vitinho ’46 (Buziuc ’57))
Rezerve: Botoşer – Vişa, R. Ignat, Florean, Llullaku, Buziuc, Vitinho
Antrenor: Leo Grozavu

“U” Cluj: Niczuly (cpt.) – Butea, R. Crişan, Cordoş, Hîmpea – Boboc (Alex Dulca ’71), Cîndea – Oct. Ursu, Calcan, L. Kovacs – Cocină (Schieb ’64)
Rezerve: Ţicrea – A. Mutu, Keresztes, C. Popescu, Schieb, Al. Dulca, N. Janos
Antrenor: Mihai Teja

Mediașul s-a instalat în jumătatea clujenilor încă din debutul meciului, iar A. Munteanu a centrat periculos în careu, dar mingea a trecut pe lângă poartă (4). Niczuly a reținut șutul lui Olaru (7), Stancu a tras de la 20 metri mult peste poartă (17), iar Romero a fost blocat în momentul șutului (30). Abrudan nu a ajuns la o minge centrată de Romero și Gazul a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului (31). Cristea a trimis o lovitură liberă de la 19 metri puțin peste poarta lui Niczuly (33), iar prima situație importantă la poarta Gazului a venit în minutul 34, Ursu a profitat de o neînțelegere între Buzean și Greab, dar șutul său a fost slab din unghi. Kovacs a centrat în careu, iar Ursu a reluat din 6 metri, pe lângă poartă (36).

Repriza a doua a început, la fel ca prima, cu medieșenii în atac. Băjenaru a avut o situație importantă de a marca dintr-o lovitură liberă din marginea careului, dar mingea a izbit zidul oaspeților și a ieșit în corner (59). Și tot Băjenaru l-a servit excelent cu o pasă în centrul careului pe Alexandru Munteanu, iar acesta din urmă l-a lobat pe Niczuly și a deschis scorul (63). 1-0

Universitatea nu a reușit să pună în pericol poarta gazdelor și meciul s-a încheiat 1-0, scor în urma căruia Gazul acumulează 31 de puncte și ocupă locul 5 în clasamentul serie de vest.

“Șepcile roșii” coboară pe locul 10, cu 23 de puncte, iar etapa viitoare vor disputa ultimul meci din acest an, în deplasare, pe terenul “revelației” Șoimii Pâncota, sâmbătă, 5 decembrie, de la ora 11:00.

Cartonașe galbene: // Butean (32), Crișan (59)