“U” Cluj a trecut și de CS Florești în Liga a 4-a! Urmează deplasarea de la Viile Dejului!

După trei etape consecutive disputate în deplasare, Universitatea Cluj a revenit în fața propriilor suporteri și s-a impus lejer cu scorul de 5-1 (2-1) în meciul din cadrul etapei a 25-a a Ligii a 4-a, seria Cluj, împotriva concitadinei CS Florești, cu cinci etape înainte de finalul actualei stagiuni a eșalonului patru.

Încurajați din tribune de primarul comunei, Horia Șulea, floreștenii au rezistat doar 20 de minute fără gol pe Cluj Arena. “Studenții” pregătiți de Marius Popescu au deschis scorul în minutul 20 al partidei prin Rareș Takacs, care a reușit “dubla” în minutul 29, ultima dată fiind servit de veteranul Dorin Goga.

Floreștiul a redus din diferență în minutul 45 prin Cucuruzan, care a profitat de o eroare a defensivei și l-a învins pe Pop cu un șut la colțul lung. 2-1 la pauză.

“U” a continuat recitalul de goluri în partea a doua, marcând de trei în poarta Floreștiului. Mai întâi, Darius Hîmpea a tras la colțul lung în minutul 57, iar Lemac a marcat al patrulea gol în minutul 62.

“Alb-negrii” au primit două lovituri de pedeapsă în prelungirile partidei, prima fiind ratată de atacantul senegalez Baba Seck, iar a doua fructificată de Gabriel Giurgiu. SCOR FINAL: 5-1

“U” Cluj a început meciul în următoarea formulă:

Pop – Potcoavă, Abrudan, Ionescu, Manu – Giurgiu, Fizeșan – Takacs (Salcău, ’82), Goga (Pintea, ’86), Hațiegan – Lemac (Seck, ’75).

Rezerve: Man, Budăcan, Irimie, Hîmpea, Salcău, Seck, Pintea

Antrenor: Marius Popescu

Spectatori: 1500

În următoarea etapă, Universitatea va juca în deplasare pe terenul formației Viile Dejului, miercuri, 10 mai, de la ora 17:00.