“U” Cluj, a treia victorie consecutivă în Liga a 3-a!

Universitatea Cluj rămâne neînvinsă de şase etape în Liga a 3-a, seria 5, după victoria obţinută sâmbătă, 28 octombrie, cu 1-0 (1-0), pe teren propriu, împotriva Unirii Alba-Iulia, într-o partidă care a contat pentru etapa a 10-a a eşalonului trei. Al treilea succes consecutiv pentru “șepcile roșii” in campionat.

“U” a început cu patru dintre veteranii echipei titulari în această confruntare cu Unirea Alba-Iulia, Florescu, Goga, Abrudan şi Giurgiu, lucru care s-a văzut şi în dominaţia pe care a avut în prima repriză. La capitolul posesie, “studenţii” pregătiţi de Adrian Falub au fost net sueperiori oaspeţilor din această seară, care nu au reuşit să îşi creeze nicio situaţie notabilă la poarta lui Dinu.

“Şepcile roşii” au trecut rapid la conducere pe tabelă, în minutul 10, prin Octavian Ursu, al cărui şut de la circa 25 metri l-a învins pe Suciu.

Din păcate, frigul şi temperatura scăzută i-au ţinut departe pe clujeni de stadion, numărul spectatori prezenţi la această partidă nu a fost mai mare de 1000.

Unirea Alba-Iulia a fost încurajată pe Cluj Arena de o micuţă, dar inimoasă galerie formată din circa 30 de fani.

“U” a controlat autoritar primele 45 de minute şi a fost în permanenţă prezent în jumătatea oaspete. O centrare foarte bună de pe dreapta a adus o ocazie importantă pentru clujeni, centrare care l-a găsit pe Micaş în careu, dar reluarea sa din cadere s-a oprit în braţele portarului Unirii (’19). Ursu a încercat poarta de la 25 metri în minutul 31, dar mingea a trecut de puţin pe lângă, iar Goga a fost aproape de gol cu un şut la colţul lung din careu (’31). Prima repriză s-a încheiat cu alb-negrii atacând în valuri.

Internaţionalul român Răzvan Cociş a fost prezent în tribune şi meciul cu Alba-Iulia. El ar putea reveni în această iarnă în tricoul Universităţii Cluj, club la care s-a format ca jucător.

Falub a aruncat forţe proaspete în partea a doua – Haţiegan a intrat în locul lui Hordouan (’57).

Universitatea nu a mai reuşit să pună în pericol poarta Unirii, cele două echipe intrând într-o fază de tatonări reciproce. Nici Alba-Iulia nu a fost mai darnică cu ocaziile la poarta lui Dinu, acestea lipsind cu desăvârşire.

Cele două echipe au fost la un pas să se ia la bătaie in minutul 86, la o fază la care Cordoş a protejat mingea pentru Dinu. Spiritele s-au calmat rapid, iar “centralul” nu a scos cartonaşul galben, preferând să acorde doar avertisment.

Unirea a atacat timid poarta gazdelor, dar defensiva Universităţii a îndepărtat orice pericol cu brio, menţinând avantajul.

Fluier final, iar “U” Cluj a obţinut al treilea succes consecutiv în Liga a 3-a, ajungând la 20 de puncte.

“U” Cluj: Dinu – Takacs (Moldoveanu, ’79), Onicaş, Abrudan, Manu – Giurgiu (c) (Cordoş, ’82), Florescu (Chiş, ’72), Micaş, Ursu – Hordouan (Haţiegan, ’57), Goga

Rezerve: Albuţ, Cordoş, Chiş, Hîmpea, Lemac, Haţiegan, Moldoveanu

Antrenor: Adrian Falub

Unirea Alba Iulia: Suciu – Apetri, Rus, Man, Matei – Fulea, Selagea (c), Al. Giurgiu, Davidas (David, ’60) – Tat, Lasconi

Rezerve: Petric, Păcurar, David, Morar, Scrob, Oprea, Onaca

Antrenor: Adrian Nincinschi

Cartonaşe galbene: Chiş (’81), Ursu (’90) / Selagea (’53)