“U” Cluj, cea mai titrată secţie a clubului universitar, ciuca bătăilor în Liga Naţională de baschet feminin!

Cea mai titrată secţie a Clubului Sportiv Universitatea Cluj, cea de baschet feminin, cu 14 titluri naţionale în palmaresc, a mai legat o înfrângere în campionat sub managementul lui Carmin Popa – Florin Boţ, de această dată în faţa formaţiei CSM Târgovişte, scor 69-73 (20-13 / 17-20 / 15-22 / 15-18), într-o partidă restantă din etapa a 7-a a sezonului competiţional disputată marţi, 11 decembrie, în Sala Sporturilor “Horia Demian”.

“Studentele” au început confruntarea în forţă şi extrem de determinate să îşi adjudece primul succes din actuala stagiune, preluând ostilităţile pe tabelă şi câştigând primul sfert cu un avantaj de 8 puncte (20-13), reuşind să se menţină la conducere şi la pauza mare (37-33).

În partea a doua, “alb-negrele” au căzut total în joc, iar târgoviştencele au pus stăpânire pe meci şi au preluat conducerea, iar până la final nu au mai cedat avantajul.

Cea mai bună marcatoare a Universităţii Cluj a fost Rishonda Janell Napier, cu 28 de puncte, urmată de Paula Cenean (16 pct), Aleksandra Begenisic (12 pct), Marina Sfîrlea (6), Nicolette Orban (3) şi Irina Părău (2).

De la Târgovişte, cele mai bune marcatoare au fost Gabriela Toma (19 pct), Monique Coker (17), Prorche Cherrelle Poole (13), Ancuţa Stonescu şi Carla Popescu, ambele cu 5 puncte, Nicoleta Ghiţă (4), Laura Vaida (4), iar Tunde Kilin şi Diana Tănase, ambele cu câte 3 puncte.

Următorul meci pentru “U” Cluj va fi tot pe teren propriu, miercuri, 19 decembrie, cu ICIM Arad, de la ora 18:00, în ultimul joc oficial din acest an.

Gruparea pregătită de Carmin Popa nu are nicio victorie înregistrată în actualul sezon competiţional 2018-2019 al Ligii Naţionale, după nouă etape disputate şi este o candidată certă la retrogradare.