“U” Cluj, învinsă la Satu Mare cu 1-3, în primul meci cu Zsolt Szilagyi antrenor

Universitatea Cluj a fost învinsă sâmbătă, 16 aprilie, în deplasare, de Olimpia Satu Mare, scor 1-3 (1-1), într-o partidă care a contat pentru etapa a doua a play-out-ului ligii secunde.

U Cluj

La primul meci fără Mihai Teja pe bancă, echipa pregătită de Zsolt Szilagyi și Mihai Nădăban a fost dominată de Satu Mare. Gazdele au deschis scorul în minutul 20 prin Buhăescu, care a lobat mingea peste Bolboașă din centrarea lui Mărkuș, dar Universitatea a restabilit egalitatea în minutul 35 prin juniorul de 16 ani, Olimpiu Moruțan, care a introdus mingea în plasă cu un șut din centrul careului. Satu Mare a intrat la cabine în avantaj după golul lui Buhăescu înainte de pauză, care a reușit astfel “dubla” (45).

Olimpia a mai înscrins o dată în repriza a doua, prin Mărkuș, minutul 72, care a trimis un șut de la 20 de metri, pe jos, direct la colțul lung, stabilind scorul final.

Aproximativ 50 de suporteri clujeni au făcut deplasarea la Satu Mare.

Universitatea a primit o vestă bună în această săptămână de la Tribunalul Botoșani, decizia de intrare în faliment a clubului fiind amânată pe 26 mai, astfel că “șepcile roșii” vor încheia acest sezon pe teren. Negocierile cu oamenii de afaceri italieni de la Nilor au reprezentat motivul pentru care Tribunalul Botoşani a amânat falimentul clubului, iar în 26 mai se va da o decizie definitivă în acest caz.

“În urmă cu o lună ne-au contactat cei de la Nilor. Le-am dat absolut toate documentele, au verificat situaţia şi au emis scrisoarea de intenţie de a cumpăra clubul, plus oferta de a porni la negocieri, pe preţ, pe clauze contractuale, aşa cum se face. Au spus că sunt interesaţi. Acum intrăm în negocierile concrete, pe oferte, pe contracte şi stabilim programul de negocieri. Sper să se întâmple asta cât mai repede”, a spus Marieta Anastasescu, pentru stiridesport.ro, unde a evaluat şi datoriile echipei la cel mult 3 milioane de euro.

Etapa viitoare, “U” Cluj va primi vizita Șoimilor din Pâncota, sâmbătă, 23 aprilie, pe Cluj Arena, în etapa a 3-a a play-out-ului.

Echipele de start

Olimpia: Băican – D. Muntean, Onicaş, Tătaru, Ciul – Villand, R. Rus – D. Lukacs, Kanalos, Mărkuş – Buhăescu. Antrenor: Mircea Bolba. Rezerve: Şuta – Heil, Bîgiu, Takacs, Ianc, Faur, Bura

“U” Cluj: Bolboaşă – Butean, Corodoş, R. Crişan, Ciupe – Boboc, Erdei – Greu, Oct. Ursu, Moruţan – Zdroba. Antrenori: Mihai Nădăban, Zsolt Szilagyi

Rezerve: Grecu – Berci, B. Şandru, Tucak, Vojtuz, P. Popescu

Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti); Asistenţi: Damian Antal (Bacău) şi George Marian Fridl (Comăneşti).