“U” Cluj, la a patra victorie consecutivă, după 2-0 cu FC Bihor

Universitatea Cluj s-a impus cu scorul de 2-0, miercuri, pe teren propriu, într-o partidă care a contat pentru etapa a 13-a a Ligii a 2-a, seria de vest, la capătul unui meci controlat autoritar de alb-negri. “Studenții” au bifat a patra victorie consecutivă și rămân neînvinși de cinci meciuri, ajungând la 16 puncte în clasament.

U Cluj - FC Bihor 1-0 (11.11.2015)-w800-h600

Bihorenii au început în forță partida de pe Cluj Arena, având două oportunități importante de a deschide scorul, Șulea a șutat în portarul Niczuly (5), iar Trabalka a reluat din cădere peste poartă (11). La prima incursiune în careul oaspeților, Universitatea a reușit să deschidă scorul. Daniel Cocină a fost faultat în careu, “centralul” a acordat lovitură de pedeapsă, iar Răzvan Greu a înscris de la punctul cu var (14).

“Studenții” s-au menținut în atac până la finalul primei reprize, oaspeții nu au reușit să amenințe poarta lui Niczuly. Cocină și-a încercat norocul de la 15 metri, dar mingea a trecut mult pe lângă poartă (23). Cosmin Popescu a reluat peste poarta din interiorul careului (23) și prima parte s-a încheiat.

Daniel Cocină a câștigat prim-planul cu un fundaș advers și a reluat slab pe lângă poartă (50), la prima situație importantă din partea secundă.

Fanii Universitătii Cluj au scandat “Colectiv, Colectiv” în minutul 50 al partidei, în semn de respect pentru cei 50 de morți ai tragicului eveniment din București.

FC Bihor a beneficiat de un penalty în minutul 58 al partidei, după un fault în careu asupra lui Cristian Andor, în aceeași zonă ca și la primul penalty pentru “U” Cluj, iar “optarul” Raul Ember a trimis pe lângă poartă și scorul rămâne 1-0 pentru “U” (59).

Prima schimbare la “U” Cluj, Robert Keresztes a intrat în locul lui Cosmin Popescu (62).

Momente bune ale jocului pentru Universitatea. Elevii lui Mihai Teja au avut o nouă situație importantă de a înscrie golul doi, Răzvan Greu a fost scăpat din marcaj și l-a servit în fața porții pe Cocină, dar portarul Kiraly a fost mai rapid și a reținut din fața vârfului clujean (69). Mihai Butean a scăpat și el singur cu portarul și a șutat în forță în bara transversală (71). Hîmpea a reluat în forță din interiorul careului, mingea a fost respinsă în față de portar și a ajuns până la Keresztes, al cărui șut a fost respins cu dificultate în corner (79).

“U” Cluj a înscris și golul al doilea în prelungirile meciuului, după ce Marvin Schieb a scăpat singur cu portarul și l-a servit pe nou-intratul Norbert Janos, care a îndeplinit o simplă formalitate și a înscris pentru 2-0, stabilind scorul final.

Universitatea Cluj a obținut cea de-a patra victorie consecutivă în acest sezon, urcând pe locul 7 în clasament, cu 16 puncte.

“U” Cluj: Niczuly (cpt) – Hîmpea, Crișan, Cordoș, Butean – C. Popescu (Robert Keresztes, ’62), C. Tarcea, O. Ursu, Cîndea – Cocină (Marvin Schieb, ’80), R. Greu (Norbert Janos, ’83)

Rezerve: Țicrea, A. Mutu, Keresztes, P. Popescu, J. Norbert, M. Schieb, M. Tand

Antrenor: Mihai Teja

FC Bihor: Kiraly – Remeș, Mintaș, Chira, Arsene (Pantea, ’86) – Magda, Ember, Coroian, Șulea – Andor (cpt) (Negrea, ’73), Trabalka (Sereș, ’50)

Rezerve: Egri, Sereș, Negrea, Novak, Pantea, Haș A., Cacovean L.

Antreno: Nicolae Mănăilă

Cartonașe galbene: Ursu (55) // Coroian (’10), Chira (38), Andor (’72)

Unirea Târlugeni – UTA Bătrâna Doamnă 2-2
Gaz Metan Mediaș – Chindia Târgoviște (11 noiembrie 2015, ora 18:00)

Etapa viitoare, Universitatea Cluj va întâlni, tot pe teren propriu, formația Chindia Târgoviște, sâmbătă, 14 noiembrie, ora 11:00, în prima partidă a returului de campionat. “Șepcile roșii” au câștigat în fața Chindiei în prima etapă, 1-0, la Târgoviște.