“U” Cluj nu a strălucit la Târgovişte şi a fost învinsă de Chindia!

Universitatea Cluj a fost învinsă luni, 13 august, în deplasare, la Târgovişte, pe terenul Chindiei, scor 2-1 (2-0), în cadrul etapei a 2-a din liga secundă.

Chindia a început în forţă partidă şi s-au instalat în jumătatea adversă încă din primele minute, având şansa de a deschide scorul după doar două minute de joc, dar şutul lui Cherchez a fost pe lângă poartă. Tot el a fost faultat în careu de Takacs în minutul 17 şi a transformat lovitura de pedeapsă de la punctul cu var. Portarul Dur-Bozoancă de la “U” Cluj a scos şutul lui Neguţ din 16 metri (28), iar replica clujenilor a venit trei minute mai târziu, Gavra a reluat puţin peste transversală din careu (31).

Chindia a majorat diferenţa înainte de pauză prin Liviu Mihai, care a reluat cu capul în minutul 41 în urma unei lovituri libere executate de Cherchez. 2-0 la pauză.

În partea a doua, “U” a alergat după înscrierea primului gol şi a reuşit, în minutul 67, dintr-un penalty transformat de Florescu, stabilind scorul final. “Alb-negrii” nu au mai reuşit să ajungă la poartă şi nici să îşi creeze prea multe ocazii de a restabili egalitatea, iar partida s-a încheiat cu victoria Chindiei.

Următorul meci pentru “studenţi” va avea loc duminică, 19 august, de la ora 15:00, cu liderul Ligii a II-a, ACS Energeticianul, pe Cluj Arena.

Chindia Târgovişte: Aioani – Dinu, Gisa, Vătavu, Martac – Stoica, Mihaiu, Novac, Mihai – Neguţ, Cherchez

Antrenor: Viorel Moldovan

Universitatea Cluj: Dur-Bozoancă – Manu, Kosnic, Abrudan, Takacs – Florescu, Giurgiu, Dumitrescu – Coman, Gavra, Ursu

Au mai intrat: Greu, Hordouan, Cordoş

Antrenor: Adrian Falub